2017/2018

PODSUMOWANIE OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

21 czerwca 2018 r. w auli Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczystość podsumowania osiągnięć szkolnych uczniów i nauczycieli.

Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Wiktoria Krzak, Aleksandra Gajos oraz Emil Łaskawiec jako kapitan drużyny w konkursie „I Ty możesz zostać ratownikiem”.

Pan Prezydent Miasta pogratulował również nauczycielom – opiekunom uczniów, Paniom Katarzynie Genbar, Beacie Gorzelańczyk, Violetcie Ziółko oraz Dyrektorowi Szkoły – Panu Arturowi Iwanowi.

My również gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


WYCIECZKA DO EGZOTARIUM

Klasa II a i II b realizujące rozszerzenia z geografii i biologii, 29 maja uczestniczyły w wycieczce do Egzotarium. Młodzież miała okazję przyjrzeć się niektórym gatunkom zwierząt i roślin z różnych krain zoogeograficznych oraz stref roślinnościowych  Ziemi.


MATEMATYCZNY SUKCES NASZEJ LICEALISTKI

Dnia 28 maja odbył się XVIII MIEJSKI KONKURS O TYTUŁ MATEMATYKA ROKU 2018 MIASTA DĄBROWA GÓRNICZA.

Naszą szkołę reprezentowała Brygida Lisak, która zajęła III miejsce w kategorii – szkoły ponadgimnazjalne. Opiekunem uczennicy jest pani Anna Stokłosa – Grygierzec.

Gratulujemy Brygidzie i życzymy dalszych sukcesów!


PATROL DROGOWY

W dniach 21 i 25 maja uczniowie klasy policyjnej brali udział w projekcie prowadzonym wspólnie z dąbrowską drogówką „Zapobiegam, reaguję. W mundurze siła”.  Policjanci przygotowali pogadankę, dzięki której młodzież dowiedziała się, na czym polega kontrola prędkości, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie kadeci mogli już z bliska przyglądać się pracy policjantów ruchu drogowego i wykonywać swoje zadanie, polegające na wręczaniu kierującym ulotek informacyjnych dotyczących bezpieczeństwa na ulicach, nadmiernej prędkości i konsekwencji spożywania alkoholu. Było to działanie, które dało uczniom wiele satysfakcji.


UCZENNICE NASZEGO LICEUM LAUREATKAMI
OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
„POSŁOWIE PIERWSZEGO SEJMU NIEPODLEGŁEJ”

Znana jest już lista posłów, którzy wezmą udział w XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży organizowanej przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji
i Ministerstwem Edukacji Narodowej
.

Wiktoria Krzak i Ola Gajos zajmując II miejsce w województwie śląskim 1 czerwca 2018 roku przekroczą progi gmachu Sejmu na ulicy Wiejskiej w Warszawie.

Konkurencja była bardzo duża, a poziom wysoki – stąd radość i duma, że to uczennice naszego liceum będą reprezentować woj. śląskie.

Członkowie komisji skierowali do naszych uczennic następujące słowa: „Wiktorio i Aleksandro, brawo! Bardzo dobrze przygotowany i zrealizowany projekt! Włożyłyście w niego wiele pracy, zaangażowania i energii – to widać! Jesteście pomysłowe i kreatywne. Mam nadzieję, że zdobyte umiejętności i wiedza będą dla Was pomocne w przyszłości.”

Chcielibyśmy bardzo podziękować radnym – Panu Szymonowi Widerze i Panu Mateuszowi Stępniowi, Dyrektorowi Muzeum Miejskiego „Sztygarka” – Panu Arkadiuszowi Rybakowi, dziennikarce – Pani Agnieszce Zarembie, firmie PitArt w Dąbrowie Górniczej, opiekunom Samorządu Szkolnemu – Pani Beacie Gorzelańczyk
i Pani Katarzynie Genbar oraz Dyrektorowi Szkoły – Panu Arturowi Iwanowi za pomoc w realizacji projektu.

lista posłów

filmik z projektu


PEŁEN ATRAKCJI DZIEŃ OTWARTY KLASY HUMANISTYCZNEJ


WARSZTATY  W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

W czwartek 05 kwietnia 2018roku w ramach zajęć z ratownictwa medycznego klasa II a LO uczestniczyła w zajęciach warsztatowych  w Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej pod opieką Pani Violetty Ziółko.

Celem warsztatów było:

– zapoznanie się z  funkcjonowaniem i strukturami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej,

– poznanie specjalistycznego wyposażenia jednostek ratowniczo – gaśniczych i ratownictwa drogowego,

– zapoznanie się z pacą dyspozytora przyjmującego zgłoszenia zdarzeń,

– poznanie pracy ratownika strażaka,

– nabycie umiejętności praktycznych z zakresu rozwinięć gaśniczych, tj. rozwijanie węży  pożarniczych W52, W75, łączenie węży z rozdzielaczami, hydrantami i prądownicami oraz zwijanie węży pożarniczych.

Uczniowie brali również udział w pokazie symulowanej akcji gaśniczej autobusu z wykorzystaniem wody i piany oraz uczestniczyli w 20 minutowej rozgrzewce jako elementu treningu crossfitowego strażaka, ponieważ każdy strażak ratując ludzkie życie musi być sprawny i wytrzymały fizycznie.

A jest to praca na wysokości, w wysokiej temperaturze, z użyciem ciężkiego sprzętu i przy dużym obciążeniu psychicznym.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zajęcia strażakom jak i dowódcy jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.II MIEJSCE DLA III LO W KONKURSIE „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ RATOWNIKIEM!”

Nasi uczniowie w dniu 21.03.2018.r  sprawdzali swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w konkursie zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego  –   „ I Ty możesz zostać ratownikiem”.

Do  WSPS w Dąbrowie Górniczej udały się trzy drużyny ratownicze z III LO:

Drużyna 1. Emil Łaskawiec IIIa , Kacper Dziereń IIIa, Szymon Orzechowski IIa

Drużyna 2. Dawid Pałaszewski IIa, Dawid Czepielewicz IIa, Patryk Rosik IIa

Drużyna 3. Zuzanna Kryczek Ia, Michał Porada Ia, Daniel Koniusz  Ib

Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej, gdzie 58 startujących drużyn musiało wykazać się znajomością zagadnień:

– Postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym

– Podstawowych  zabiegów resuscytacyjnych u osób dorosłych i u dzieci

– Postępowania w przypadku zadławienia, w czasie ataku padaczki, zatrucia, zakażenia, wstrząsu, oparzenia

– Zasad użycia defibrylatora AED

Nasi uczniowie zmagając się z różnorodnymi symulacjami wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń poradzili sobie znakomicie.

Drużyna 1 zajęła II miejsce, a pozostałe uplasowały się w pierwszej piętnastce.

Gratulujemy osiągniętego sukcesu !!!

 

Ratownictwo medyczne

Pokazy grupy poszukiwawczo ratowniczej przy OSP w Ząbkowicach z udziałem psa ratownika.

Drużyna 1 udziela wywiadu dla telewizji.

Dyplomy które otrzymaliśmy za II miejsce w konkursie.

Drużyna 2

Drużyna 3

 


Z WIZYTĄ W MUZEUM ŚLĄSKIM

Uczniowie klasy 1c po raz kolejny odwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach, by poszerzyć swoją wiedzę o teatrze elżbietańskim – usystematyzowali zdobyte wcześniej wiadomości o najważniejszych cechach budynku teatralnego, stylu epoki, upodobaniach ówczesnej publiczności. Dowiedzieli się również skąd czerpano inspiracje i w jaki sposób wpływały one na kształt tekstu dramatu.

W drugiej, chyba budzącej najwięcej emocji, części poznali charakterystyczne elementy kostiumu przełomu XVI i XVII. I co najbardziej atrakcyjne –  wykonywali z wielkim zapałem i zaangażowaniem własny projekt kostiumu.

Wszyscy świetnie się bawili, a efekty prac prezentujemy poniżej

 


DZIEŃ OTWARTY JUŻ ZA NAMI.

Mamy nadzieję, że oferta przygotowana przez uczniów klasy społeczno-medialnej spodobała się przybyłym gościom.

Nie zabrakło informacji o klasie, ale przede wszystkim stawialiśmy na dobrą zabawę – były ćwiczenia parateatralne, które przysporzyły wszystkim dużo dobrej zabawy i śmiechu, quizy, dzięki którym mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę o ludziach filmu i teatru oraz znajomość prawa. Rozwijaliśmy kreatywność gości, zachęcając do zabawy kartami dialogowymi i afirmacyjnymi. Przygotowane były również cytaty ze znanych książek, które pozwoliły na przekonanie się, czy jesteśmy uważnymi czytelnikami.

Nie zabrakło również smakołyków, dzięki którym spotkanie z klasą humanistyczną na pewno było sympatyczne.

Jesteśmy przekonani, że to co przygotujemy na kolejny dzień otwarty 25.04.18r. również spodoba się uczniom, którzy nas odwiedzą.

Zapraszamy serdecznie – z nami nie można się nudzić !!!

 

 


DZIEŃ OTWARTY W III LO Z KLASĄ PRZYRODNICZĄ Z PROMOCJĄ ZDROWIAWSPÓŁPRACA  Z  WOJSKIEM

19 stycznia 2018r. przejdzie do historii naszej szkoły. W tym dniu w Sali Tradycji Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Centrum a III Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej.

Na zaproszenie dowódcy COLąd-DKL generała brygady doktora Sławomira Kowalskiego jednostkę odwiedzili uczniowie – przedstawiciele klas mundurowych naszej szkoły  wraz z dyrektorem panem Arturem Iwanem i nauczycielami: panią Małgorzatą Zaporowską i Dorotą Kawalec. W uroczystości uczestniczył  także pan Robert Warwas – Poseł na Sejm VIII kadencji.

Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy, które zakłada podejmowanie wspólnych  inicjatyw  mających na celu edukację patriotyczną i obronną, kształtowanie wśród młodzieży klas mundurowych postawy godnej żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, promocję wojska a tym samym akceptację dla polityki obronnej kraju.

Ważnym aspektem wspólnych działań będzie również udział w rocznicach upamiętniających  osobę wspólnego patrona generała Władysława Andersa.


VIII edycja Olimpiady  z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu  Karierą Zawodową

40 uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. W. Andersa  wzięło udział w 8 edycji Olimpiady  z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu  Karierą Zawodową. Głównym celem Olimpiady jest podniesienie wśród  uczniów poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących planowania i zarządzania karierą  zawodową oraz podkreślenie roli poradnictwa zawodowego w procesie wyboru zawodu i  kierunku kształcenia. Udział w Olimpiadzie sprzyja twórczej pracy nad rozwiązywaniem problemów związanych z decyzjami dotyczącymi planowania i zarządzania  ścieżką osobistego rozwoju zawodowego. Zadania  Olimpiady, wymagały zarówno wiedzy, jak i  stosowania nietypowych rozwiązań oraz poszukiwania różnego rodzaju informacji. Zadania oparte są na elementach wiedzy z zakresu takich przedmiotów, jak: podstawy przedsiębiorczości, technologie informacyjne, wiedza o społeczeństwie. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 34 uczniów naszej szkoły .

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach.


Obchody Święta Niepodległości


Nasz nowy Patron

14.10.2017 w centrum Dąbrowy Górniczej odbyła się uroczystość nadania imienia naszej szkole oraz ślubowanie klas pierwszych. Całe święto poprzedziła msza w Bazylice Najświętszej Marii Panny.   Swoją obecnością zaszczyciła nas córka naszego nowego patrona szkoły gen. Władysława Andersa pani Minister Anna Anders oraz wielu znamienitych gości piastujących różne funkcje społeczne  a także Kompania Reprezentacyjna Policji wraz z orkiestrą policji z Katowic. Po zakończeniu mszy nastąpiło uroczyste nadanie nowego imienia szkole oraz przekazanie sztandaru z rąk pani Anders i pana Prezydenta Miasta  Zbigniewa Podrazy na ręce Dyrektora Szkoły Pana Artura Iwana. Po wręczeniu sztandaru pocztowi szkolnemu nastąpiło ślubowanie reprezentantów poszczególnych klas  oraz wyprowadzenie pocztu sztandarowego na drugą część uroczystości, która odbyła się przed Pałacem Kultury Zagłębia. W miejscu tym nastąpiło ślubowanie kadetów pierwszych klas mundurowych na nasz nowy sztandar szkoły.  Całą uroczystość zakończyła defilada z udziałem Kompani Honorowej Policji.


Bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo- oddechowej

16 października 2017 na Hali Widowiskowo-Sportowej w Dąbrowie Górniczej odbyło się bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo- oddechowej zorganizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym wydarzeniu wzięło udział wiele dąbrowskich szkół i przedszkoli, w tym nasze liceum reprezentowane przez klasy mundurowe. Kadeci pomagali w obsłudze fantomów oraz organizacji całego przedsięwzięcia. Każdy kadet w naszej szkole nie tylko musi się uczyć lecz swoje nabyte umiejętności przekazywać również innym. Po zakończeniu imprezy można było zobaczyć pokazy ratownictwa przygotowane przez służby medyczne i straż pożarną.


III LO z wizytą w Parlamencie


Spotkania psychologiczne na Uniwersytecie SWPS

26 października 2017 r. uczniowie klasy coachingowej  mieli okazję wziąć udział w spotkaniu psychologicznym na temat „Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania”, które prowadził Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca Uniwersytetu SWPS

Podczas spotkania prowadzący starał się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak odróżnić zwykłego doła od depresji? Czy ludzie, którzy grożą samobójstwem rzeczywiście je popełniają? Na co zwracać uwagę, gdy nasi bliscy przeżywają trudne chwile? Co tak naprawdę oznacza samookaleczanie? Ponadto rozmawiali o symptomach depresji młodzieżowej i dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy.

Coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia nastroju. Niestety problem jest często bagatelizowany, tłumaczy się dziwne zachowania dziecka, buntem okresu dorastania. Nastolatki same nie rozumieją co się z nimi dzieje. Dla polepszenia swojego nastroju sięgają po różnego rodzaju środki psychoaktywne czy alkohol. W skrajnej sytuacji młodzież samookalecza się czy podejmuje próby samobójcze. Osobami, które najczęściej pierwsze zauważają, że dzieje się coś złego są ich rówieśnicy. Celem spotkania było dostarczenie wiedzy o tym kiedy i w jaki sposób mogą reagować, gdy widzą, że z ich bliskimi dzieje się coś złego.