2018/2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Uroczystość  zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się od uroczystej zbiórki  i meldunku złożonego przez dowódcę uroczystości kadet Dominikę  Latos Dyrektorowi  szkoły Arturowi Iwanowi .

W trakcie uroczystości zostały wręczone uczniom klas mundurowych – policyjnej i wojskowej awanse i wyróżnienia oraz rozdano  świadectwa z biało- czerwonym paskiem . Szczególnie wyjątkową  chwilą było pożegnanie ostatniego rocznika uczniów Gimnazjum  nr 6 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po oficjalnej części uroczystości w nastrój wakacyjny wprowadzili nas tańcem i piosenką nasi uzdolnieni wokalnie i tanecznie uczniowie i absolwenci.

Życzymy Wszystkim wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych pozytywnych wrażeń i fantastycznych przeżyć


Wybiła historyczna chwila… 

13 czerwca miała miejsce w naszej szkole historyczna chwila.
Uczniowie klas trzecich jako ostatni rocznik objęty reformą edukacji, kończą naukę w gimnazjum. W związku z tym o godz. 12:30 w Sanktuarium Św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczysta Msza św. związana z przekazaniem portretu Kard. Stefana Wyszyńskiego, który był patronem naszego gimnazjum od 2007 roku. Tym samym zamknęliśmy jeden z kolejnych rozdziałów naszego szkolnego życia.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej pięknej uroczystości!


Wojewódzkie Międzyszkolne Zawody Sprawnościowe Klas Mundurowych
 w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Weterana

29 maja był dniem, w którym upamiętnialiśmy udział żołnierzy, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej w misjach stabilizacyjnych i pokojowych.
W tym roku uroczyste obchody wojewódzkiego Dnia Weterana odbyły się w Czeladzi.
W jego ramach miały miejsce m. in. zawody sportowe weteranów, zawody sprawnościowe uczniów klas mundurowych, Msza św. w kościele św. Stanisława B.M. i uroczysta zbiórka w Galerii Elektrownia.
Reprezentacja III LO pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Violetty Ziółko zdobyła I miejsce
w Międzyszkolnym Konkursie Sprawnościowym Klas Mundurowych.

więcej


Konferencja COLąd –DKL w Krakowie

23 maja 2019 roku klasy wojskowe z naszego liceum uczestniczyły w konferencji naukowej w Krakowie. Konferencja ta została zorganizowana z okazji 5 lecia Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa, a odbyła się na terenie Kampusu Krakowskiej Akademii im. A. Frycza – Modrzewskiego.

Wydarzenie to poświęcone było głównie tematyce związanej z historią COLąd – DKL, rolą Sił Zbrojnych RP w systemie bezpieczeństwa narodowego, zagrożeniom dla bezpieczeństwa Polski w XXI wieku oraz polskim kontyngentom wojskowym. Było ono połączone ze statycznym pokazem uzbrojenia i sprzętu wojskowego będącym na wyposażeniu Wojsk Lądowych.

Gościem specjalnym na konferencji był prof. Wojciech Narębski, który  wspominał wydarzenia z kampanii włoskiej – bitwy o Monte Cassino.

Spotkanie zakończono po omówieniu tematyki dotyczącej systemu naboru do Sił Zbrojnych RP.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie naszej szkoły na tak ważne wydarzenie.


WOJEWÓDZKIE  ZAWODY STRZELECKIE
„O SREBRNE MUSZKIETY 2019”

Gratulacje dla reprezentacji dziewcząt i chłopców III LO.

W środę 22.05.2019r. 3-osobowe reprezentacje dziewcząt i chłopców III LO pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Violetty Ziółko uczestniczyły w 58 wojewódzkich zawodach strzeleckich „ O srebrne muszkiety 2019”. Zawody odbyły się w Bieruniu Nowym na strzelnicy sportowej K.S.S-LOK „Piast”.

więcej


V miejsce dla III LO w Konkursie

„I Ty możesz zostać ratownikiem!”

Nasi uczniowie w dniu 09.04.2019.r  sprawdzali swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w konkursie zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego  –  „ I Ty możesz zostać ratownikiem” pod opieką p. Violetty Ziółko.

więcej


XII Półmaraton Dąbrowski ArcelorMittal Poland

Uczniowie III LO pomagali w organizacji XII Półmaratonu Dąbrowskiego ArcelorMittal Poland, który odbył się w niedzielę 14 kwietnia 2019 r.

W tym roku wystartowało 1215 zawodników w biegu i marszu Nordic Walking, którzy pokonali przygotowaną przez Centrum Sportu i Rekreacji malowniczą trasę nad jeziorami Pogoria III i Pogoria IV.

Uczniowie klas mundurowych Ia, Ib, IIa, IIb LO czuwali nad bezpieczeństwem zawodników na trasie biegu oraz przygotowywali i podawali na wyznaczonych odcinkach trasy wodę, izotoniki, owoce, czekoladę.

Grupa uczniów z klasy Ic i IIc LO dzielnie kibicowała zawodnikom podczas biegu biorąc udział w konkursie „Mistrz kibicowania” za co otrzymaliśmy podziękowania.


Dzień Otwarty w naszej szkole


Sukces naszych kadetów
na Ogólnopolskim Turnieju Musztry w Pyskowicach

Uczniowie klasy wojskowej i policyjnej wystartowali w turnieju musztry dla klas mundurowych i odnieśli ogromny sukces! 
I miejsce dla dowódcy czyli Janka Świercza oraz III miejsce dla Huberta Mroza w kategorii musztra indywidualnego kadeta. Opiekunami grup byli Janusz Kornes i Jacek Łyp.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


ZAWODY STRZELECKIE „O SREBRNE MUSZKIETY 2019”

 Uczniowie klas mundurowych startowali w środę 20.03.2019r. w zawodach strzeleckich „O Srebrne Muszkiety 2019” na strzelnicy LOK w Dąbrowie Górniczej pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko i odnieśli ogromny sukces!

więcej


Jasełka 2018

Tradycją naszej szkoły są coroczne Jasełka. Licealiści swoim występem podbili serca publiczności i wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Radosny śpiew kolęd uświadomił, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Była to wspaniała okazja do złożenia życzeń. Po Jasełkach, w świątecznym nastroju, odbyły się klasowe spotkania wigilijne.


Uroczystość wręczenia Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Plutonowy  Dawid Czepielewicz uczeń klasy III A.


ŚWIĘTO JĘZYKÓW OBCYCH

W tym roku 10 grudnia w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Uczniowie brali udział w konkursach realioznawczych i oglądali prezentacje multimedialne. Uczestniczyli też w spotkaniu z muzyką filmową i jej twórcami z różnych krajów świata. Ostatnim wydarzeniem tego dnia były pokazy musztry paradnej, przygotowane przez klasy mundurowe, podczas których komendy wydawano w językach obcych.

Klasy II liceum oraz klasy III gimnazjum przygotowali prezentacje oraz quiz z okazji Dnia Języków Obcych. Przedstawili projekty „Dlaczego warto odwiedzić Włochy” oraz „Hiszpania i Kraje Hiszpańskojęzyczne”. Uczniowie klas licealnych brali udział w konkursie odpowiadając na pytania dotyczące krajów, których języków się uczą. Zwycięska klasa została nagrodzona szóstkami z języka obcego.


 OBCHODY 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

11 listopada 2018 r. klasy pierwsze o profilu mundurowym uczestniczyły w obchodach 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po mszy świętej w Bazylice Pw.  NMP Anielskiej Pani młodzież wraz z wiernymi i zaproszonymi gośćmi przeszła szykiem na plac pod Pałacem Kultury Zagłębia i tam zaprezentowała musztrę paradną.


Urodziny Niepodległej – Kochamy Cię Polsko!

 9 listopada 2018 r. świętowaliśmy urodziny Niepodległej Polski.

Było radośnie, wesoło i patriotycznie. W ciągu 100 lat od odzyskania niepodległości Polska się zmieniła, zmieniło się Jej miejsce w świecie i Europie. Zmieniliśmy się My – Jej Obywatele. Pokazaliśmy, że na patriotyzm, polskość, wolność można też spojrzeć z innej perspektywy. Można o patriotyzmie, wolności, polskości mówić swoim głosem, słowami Nam bliskimi, prostymi i zrozumiałymi.

Nasza Jubilatka otrzymała prezenty muzyczne od każdej z klas oraz ogrom życzeń pisanych w ramach szkolnej akcji ,,Życzenia dla Niepodległej Polski’’. Prezentujemy te, które Nas wyjątkowo ujęły swoją treścią.

Byś cieszyła się spokojnymi porankami.
Byś zasypiała bez obawy o jutro.
Byś już nigdy nie czuła smaku przelanej krwi,
Nie słyszała szlochu pokrzywdzonych
A zawsze czuła dumę z siły którą posiadasz.

Weronika III b

          Droga Polsko! Z okazji Twojego święta życzę Ci wszystkiego, co najlepsze, dużo zdrowia, abyś nigdy nie zginęła, żeby wszyscy Polacy byli dobrzy, dbali o nasz naród i go pielęgnowali. Życzę Ci, aby już nigdy nie trzeba było walczyć o Twoją niepodległość. Pięknie rozwijaj się, bądź wzorem ładu, porządku i dobrobytu, miejscem życia, szczęścia, uśmiechu oraz radości.

                                                                                                                                                              Natalia II b

         Najdroższa Polsko, życzę Ci przede wszystkim byś mogła trwać w pokoju. Byś mogła być dalej dumna ze swych dzieci, które już nie muszą przelewać za Ciebie krwi, ale których sercu wciąż pali się płomień żywej miłości do Ciebie. Życzę Ci roztropnych, mądrych przywódców, którzy podejmując każde przedsięwzięcie będą mieli na celu Twoje dobro. Życzę ci aby nikt nie zapominał o Twojej historii, a tym bardziej nie próbował jej przekłamywać. Byś trwała i wzrastała dalej i była drogocenną pełną w oczach i sercach świata.

                                                                                                                                       Laura IIIb

Niepodległa Polsko! Życzę Ci dużo siły w walce z wszelkimi trudnościami oraz uczciwych Polaków, zarówno wśród rządzących, jak i rządzonych! Sto lat i dumy z porządnych obywateli.                                                                                                                                             autor nieznany


AKCJA BICIA REKORDU W JEDNOCZESNYM PROWADZENIU

RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO – ODDECHOWEJ

         W poniedziałek 16 października 2018r. w samo południe, w całej Polsce bity był rekord w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Do akcji włączyli się również uczniowie III LO. Tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

W Dąbrowie Górniczej akcja odbyła się w hali Widowiskowo – Sportowej „Centrum”, gdzie od godz.12.00 do 12.30 bity był ten rekord. Nasi uczniowie klas mundurowych dzielnie pomagali ratownikom medycznym w przeprowadzeniu tej akcji, jak również sami uczestniczyli w biciu rekordu.

więcej


ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ KATOWICKICH

W dniu 11.09.2018r. w Dąbrowie Górniczej odbyły się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Katowickich. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej, podczas której szansę na pokazanie swoich umiejętności artystycznych mieli uczniowie III LO.

W trakcie uroczystości pod Pomnikiem Porozumień Katowickich posadzono „Dąb Wolności”, jeden ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po tym uroczystym złożeniu kwiatów zgromadzeni mieli okazję wysłuchać przemówień m.in. wojewody śląski Jarosława Wieczorka, prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz sygnatariuszy Porozumienia Katowickiego: Andrzeja Rozpłochowskiego, Jacka Jagiełki i Zbigniewa Kupisiewicza, a także przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy, z którym naszym uczniom udało się zamienić parę słów w krótkim wywiadzie.

Pan Piotr Duda powiedział m.in. „…cieszy mnie też to, że jest młodzież taka jak Wy, to naprawdę jest dla mnie jak miód na serce, bo to Wy będziecie przejmować tę pałeczkę w przyszłości i przekazywać naszą historię, dzięki której obchodzimy 100-lecie niepodległości. Wrażenia artystyczne wspaniałe, bardzo mnie cieszy Wasza inicjatywa, że chcecie, że dobór pieśni był odpowiedni. To dla mnie bardzo ważne, że to nie występują artyści zawodowi, tylko Wy, licealiści, podejmujecie się tego i w sposób artystyczny przybliżacie nam naszą najnowszą historię.”


ODDALI HOŁD POLICJANTOM – OFIAROM NKWD

W niedzielę 16 września 2018 r. odbyły się uroczystości upamiętniające polskich policjantów pomordowanych przez NKWD.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00  nabożeństwem celebrowanym przez ks. kan. ppor. Andrzeja Stasiaka – Proboszcza i Kustosza Parafii i kapelana dąbrowskiej policji. Po nabożeństwie z udziałem policyjnej kompani honorowej i orkiestry na Placu Wolności odbyła się kolejna cześć upamiętniająca Policjantów Polskiej Policji Państwowej bestialsko pomordowanych przez NKWD. W uroczystościach licznie uczestniczyli policjanci dąbrowskiego garnizonu, na czele z Komendantem Miejskim Policji w Dąbrowie Górniczej insp. Arturem Klimkiem oraz nadkom. Rafałem Stańko – I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji. Hołd pomordowanym 78 lat temu przodkom oddali zaproszeni goście – parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele dąbrowskich przedsiębiorstw i organizacji, a także nasi uczniowie z klas mundurowych, którzy przygotowali  patriotyczne przedstawienie oraz mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego.


W ODDZIALE PREWENCJI POLICJI W KATOWICACH

14 września 2018 r. uczniowie klasy pierwszej o profilu policyjnym odwiedzili Oddział Prewencji Policji w Katowicach. Kadeci z bliska przyjrzeli się pracy policjantów, antyterrorystów oraz żołnierzy WP. Młodzież miała możliwość zapoznania się ze sprzętem, którym dysponują polskie służby mundurowe oraz przećwiczenia zachowań w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Możliwość nałożenia na siebie pełnego ekwipunku desantu lotnictwa i antyterrorysty, przejazd radiowozem na sygnale, czy wizyta w czołgu dostarczyły kadetom niezwykłych wrażeń.


SZKOLNE, NARODOWE CZYTANIE

            Dnia 10 września 2018 r. w naszej szkole odbyło się Szkolne Czytanie, które było częścią ogólnopolskiego projektu – Narodowe Czytanie. Honorowy Patronat nad akcją objął Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą do Narodowego Czytania zostało wybrane „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – utwór, który mówi o marzeniach, tęsknocie, rozczarowaniach związanych z niepodległą ojczyzną, jest pytaniem o kształt niepodległej ojczyzny.

W klimat okresu XX-lecia międzywojennego wprowadziła Nas piosenka „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie z klas Ic, IIc, IIIb czytali wybrane fragmenty utworu. Podkład muzyczny stanowiła muzyka polskiego kompozytora Włodka Pawlika. Punktem kulminacyjnym Szkolnego Czytania było wysłuchanie piosenki Czesława Niemena ,,Nim przyjdzie wiosna” – pamiętajmy, że po każdym Przedwiośniu przychodzi Wiosna. Na przyniesionych egzemplarzach „Przedwiośnia” złożono okolicznościową pieczęć wydaną z okazji Narodowego Czytania. Wspólne czytanie dostarczyło Nam niezapomnianych wzruszeń, było okazją do refleksji nad istotną wartością w życiu człowieka jaką jest WOLNOŚĆ.


DĄBROWSKI RAJD POD HASŁEM ”III DEBATA PUSTYNNA”

8 września uczniowie pierwszych i drugich klas o profilu mundurowym uczestniczyli w dąbrowskim rajdzie zorganizowanym pod hasłem „III debata pustynna”.  Zadaniem naszej młodzieży było zabezpieczenie techniczne grupy NORDIC WALKING. Trasa rajdu obejmowała przejście 10 km szlakiem żółtym z Błędowa do miejsca Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej.


BYTOM 2018

Nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie szkół zakwalifikowanych do II edycji programu Certyfikowanych Klas Mundurowych, programu MON-u. Jednostką wojskową, która objęła patronat nad naszą klasą i będzie prowadzić szkolenie jest 34 Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. 4.09.2018 r. kadeci z klasy wojskowej II b wzięli udział w inauguracji roku szkolnego, gdzie omawiano cały plan i zakres szkolenia. Nasi uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych na terenie jednostki w każdy trzeci czwartek miesiąca, począwszy od 20 września 2018r.
Życzymy sukcesów!