2019/2020

6 marca 2020 roku klasa III  rozszerzająca chemię po raz ostatni uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego.

26 lutego 2020 roku odbył się w naszej szkole Dzień Zdrowia Psychicznego w ramach obchodzonego 23 lutego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją.

więcej


Nasi uczniowie są już ratownikami!

Gratulacje dla dwunastu uczniów klas maturalnych, którzy ukończyli Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i uzyskali tytuł ratownika.

Dzięki współpracy z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach nasi uczniowie uczestniczyli w projekcie unijnym „Kwalifikacjom na ratunek”, gdzie odbyli szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie ratownictwa oraz pozorowanych akcji ratunkowych.

Po zdanym egzaminie teoretyczno-praktycznym KPP otrzymali zaświadczenia w formie imiennego certyfikatu, potwierdzającego zdobyte umiejętności i uzyskali tytuł „Ratownika” zgodnie z art.13 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Jesteśmy z Was dumni!!!


Pokaz Pierwszej Pomocy dla przedszkolaków

Uczniowie klasy pierwszej ratowniczo – medycznej opowiedzieli przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy i jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

Przedszkolaki nauczyły się podstawowych numerów alarmowych i jak wezwać pogotowie przez telefon. Duże wrażenie na nich zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji.

Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.

A dla naszych uczniów było to nowe doświadczenie i możliwość zaprezentowania już zdobytej wiedzy na przedmiocie elementy ratownictwa medycznego.


Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Dąbrowie Górniczej

W niedzielę 1 marca 2020 roku cała Polska po raz kolejny wypełniła się amatorami biegania i aktywnego wypoczynku. Nasze miasto już po raz piąty przyłączyło się do projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Uczniowie III LO z klas mundurowych wzięli udział w miejskim przedsięwzięciu, a uczniowie klas ratowniczo-medycznych zabezpieczali trasę biegu.

Bieg rozpoczął się o godzinie 10 w Parku Hallera. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali tak zwany pakiet startowy, w którym były materiały informacyjne o żołnierzach wyklętych oraz koszulki. Każdy, kto dotarł do mety otrzymał pamiątkowy medal. Nie zabrakło też gorącej grochówki.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Spotkanie z kryminalistyką

W dniu 18 lutego 2020 r. klasa 3 a o profilu policyjnym uczestniczyła w zajęciach w ramach Akademii Bezpieczeństwa WSZOP w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
W ramach zajęć w pracowni kryminalistycznej nasi uczniowie zapoznali się m. in. z nowymi sprzętami kryminalistycznymi z dziedziny foto-optycznej, nowoczesnymi sposobami zabezpieczania śladów biologicznych pochodzących od człowieka, a także wzięli udział w zajęciach praktycznych poświęconych  zabezpieczeniu i identyfikacji śladów daktyloskopijnych. Zwieńczeniem wizyty uczniów w WSZOP był znakomity wykład poświęcony technikom wywierania wpływu w czynnościach procesowych.

 

więcej


WALENTYNKOWA AKCJA KRWIODAWCÓW

Przed Komendą Miejską Policji w Dąbrowie Górniczej odbyła się w czwartek walentynkowa akcja honorowej zbiórki krwi.

Od godziny 10.00 w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic nasi uczniowie klas mundurowych, policjanci oraz dąbrowianie chętnie oddawali ten najcenniejszy dar. Taka prosta forma bezinteresownej pomocy może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia.

W sumie zebrano 8,6 litra tego życiodajnego płynu, który trafi do najbardziej potrzebujących.

DZIĘKUJEMY !!!


Warsztaty szkoleniowe z ratownictwa medycznego

        Grupa ratowniczo-medyczna z klasy Ic po SP uczestniczyła pod opieką nauczyciela ratownictwa medycznego w warsztatach szkoleniowych, które odbyły się w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej.

Tematem przewodnim warsztatów było – postępowanie w stanach zagrożenia życia spowodowanych niewydolnością układu oddechowego i krążenia w Centrum Symulacji Medycznej.

więcej     


Obchody VIII Rocznicy Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych

31 stycznia 2020 r.  klasy policyjne miały okazję wziąć udział w uroczystych obchodach VIII Rocznicy Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Najpierw wysłuchaliśmy interesującego wykładu „Nie rezygnuj – żeby fruwać trzeba mieć marzenia” oraz krótkiego występu orkiestry policyjnej, a następnie wzięliśmy udział w warsztatach „Nie bierz! Nie stwarzaj problemów! Można inaczej!” oraz warsztatach „Taktyka w sytuacji zagrożenia ze strony uzbrojonego napastnika”. 

więcej


Dnia 31.01.2020r.  klasy „c” (promocja zdrowia, ratownictwo medyczne) brały udział w warsztatach „Jak się nie starzeć za młodu” w Akademii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Już sam temat zajęć był dla nas intrygujący. Dowiedzieliśmy się, jak można zapobiegać oznakom starzenia skóry, jaki wpływ mają czynniki środowiskowe na stan naszej cery oraz jak powstają podróbki popularnych kosmetyków i jaki zadziwiający mają skład – co są w stanie zrobić producenci, aby jak najbardziej upodobnić podróbki do oryginałów.

Drugi warsztat, który był przeznaczony dla nas („Nie bój się ratować życia innym”) rozszerzył nasze wiadomości z zakresu pierwszej pomocy, czy najistotniejszych czynności wykonywanych na miejscu wypadku – np. jak szybko i skutecznie wezwać pomoc.


Obalamy stereotypy, łamiemy lody.

Dnia 03.02.2020r. w naszej szkole w klasach „c” (ratownictwo – medycznych i z promocją zdrowia) gościli niezwykli ludzie. Dlaczego niezwykli? Bo potrafiący brać z życia pełnymi garściami pomimo tego, że są niepełnosprawni. Opowiadali o sobie: pan Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska, założyciele Fundacji na Rzecz Promowania Aktywności Osób Niepełnosprawnych „WYGRAJMY RAZEM”.

Opowiadali nam, jak wygląda życie osób niewidomych, z jakimi problemami dnia codziennego muszą się zmagać.

Mieliśmy okazję choć na chwilę stać się ich przewodnikami, czy spróbować chodzić z białą laską. Dzięki specjalistycznym okularom zobaczyliśmy, jak na świat patrzą osoby niedowidzące. Pan Łukasz zaprezentował różne gadżety, które pomagają niewidomym np. czytnik kolorów, czy urządzenie wskazujące poziom wody w kubku.

Spotkanie to na pewno było doskonałą lekcją empatii i zrozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych.


„Suma wszystkich strachów – terroryzm i inne zagrożenia XXI wieku”

10 stycznia klasy wojskowe i policyjne brały udział w zajęciach wykładowo – szkoleniowych w Akademii WSB.

Mieliśmy okazję w tym dniu wysłuchać wykładu p. dr Pauliny Polko dotyczącego terroryzmu i innych zagrożeń XXI wieku, a następnie sprawdzić swój refleks i spostrzegawczość na strzelnicy uczelni podczas warsztatów strzeleckich.

Takie zajęcia to dla nas strzał w dziesiątkę! Dziękujemy bardzo władzom uczelni za zaproszenie i polecamy się na przyszłość!


Pierwsza w historii naszej szkoły Stypendystka Prezesa Rady Ministrów
z klasy wojskowej

Uczennica klasy IIIb – Wiktoria Łabuś odebrała nagrodę za najlepsze wyniki w nauce – Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Uroczystość odbyła się 8 stycznia 2020r. w Jaworznie. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Katowicach, stypendyści, ich rodzice i nauczyciele. 
Gratulujemy Wiktorii i życzymy dalszych sukcesów w nauce i kolejnych osiągnięć sportowych.

Jesteśmy z Ciebie dumni!


18 grudnia 2019 roku uczniowie klasy II rozszerzający chemię uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego.


Warsztaty specjalistyczne w Komendzie Miejskiej
Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej

 W dniu 17 grudnia 2019 r.  klasy pożarnicze w ramach zajęć praktycznych z przedmiotu „Edukacja pożarnicza” wzięły udział w cyklicznych warsztatach specjalistycznych na terenie Komendy Miejskiej PSP pod opieką nauczyciela przedmiotu Roberta Husarza.

Tematem spotkania było udzielanie pomocy osobom nieprzytomnym z zatrzymanym oddechem w ramach Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej i przećwiczenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na specjalistycznych fantomach.

Uczniowie poznali takie elementy RKO jak:
– umiejętność oceny zagrożenia dla ratownika – (dbałość o swoje bezpieczeństwo),
– ocena stanu przytomności osoby poszkodowanej,
– sposoby udrożnienia dróg oddechowych,
– wezwanie pomocy medycznej,
– wykonywanie pośredniego masażu serca przez uciskanie klatki piersiowej,
– zastosowanie automatycznego defibrylatora – AED.

Fachowego instruktarzu udzielił ratownik medyczny mł. asp. Dawid Plutka, za co serdecznie dziękujemy.


Gra terenowa – POGORIA III

       W sobotę 07 grudnia 2019 roku uczniowie z klas ratowniczo-medycznych i pożarniczych brali udział w grze terenowej, przygotowanej przez nauczyciela ratownictwa medycznego przy współpracy ratowników z OSP „Śródmieście”.

Trzyosobowe zespoły wg otrzymanej mapki na wyznaczonych punktach wykonywały zadania praktyczne oraz teoretyczne z zakresu pierwszej pomocy. Zawodnicy gry terenowej zmagali się na przygotowanych pozoracyjnych stacjach z poszkodowanym nieprzytomnym, pogryzionym przez psa oraz poszkodowanym nieoddychającym wyciągniętym z wody.

więcej

 


6 grudnia w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Uczniowie przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek prezentacje na temat Włoch, Hiszpanii i Meksyku. Nie zabrakło ciekawych informacji na temat zabytków, sportu oraz kuchni. Widzowie mieli okazję dowiedzieć się min. w ilu krajach na świecie mówi się po hiszpańsku, jaka jest prawidłowa nazwa Juventusu oraz poznać wiele innych ciekawostek.

więcej


Uczniowie naszego liceum wzięli udział w konkursie PODRÓŻE MARZEŃ WŁOCHY, HISZPANIA I AMERYKA ŁACIŃSKA. Zostały przyznane dwa pierwsze miejsca dla uczennic Wiktorii Gocek  (Cuba) oraz Marty Kozakowskiej (Hiszpania), drugie miejsce zajęła Kamila Dróżdż (Colombia), a trzecie Klaudia Bukowska (Pedro Infante). Zwycięzcom gratulujemy i poniżej przedstawiamy najlepsze prace.

więcej


Warsztaty szkoleniowe z ratownictwa medycznego

       We wtorek 03 grudnia 2019 roku grupa ratowniczo-medyczna z klasy Ic po G uczestniczyła pod opieką Violetty Ziółko w warsztatach szkoleniowych z ratownictwa medycznego, które odbyły się w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej.

Tematem przewodnim warsztatów było – postępowanie w stanach zagrożenia życia spowodowanych niewydolnością układu oddechowego i krążenia w Centrum Symulacji Medycznej.

więcej     


WARSZTATY  W KOMENDZIE MIEJSKIEJ PAŃSTWOWEJ
STRAŻY POŻARNEJ W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

We wtorek 26 listopada 2019 roku w ramach zajęć z ratownictwa medycznego i edukacji pożarniczej klasy pierwsze ratowniczo-medyczne i pożarnicze uczestniczyły w specjalistycznych zajęciach warsztatowych w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej pod opieką nauczycieli Violetty Ziółko i Roberta Husarza.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zajęcia strażakom jak i dowódcy jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.

więcej


Podsumowanie
Europejskiego Tygodnia Kodowania

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych nie tylko z programowaniem, ale i np. zabawą z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, robotyką, czy też zwiększeniem motywacji i wzrostem świadomości w dziedzinie TIK.

W tym roku Polska zajęła drugie miejsce w kategorii liczba inicjatyw w stosunku do populacji, według której ustalany jest coroczny ranking. Ten wynik nie byłby możliwy bez zaangażowania uczniów i nauczycieli z wielu rejonów Polski.

Nasza szkoła oczywiście również miała w tym swój udział. Zrealizowaliśmy przedsięwzięcie – „Wespół w zespół z GeoGebrą”, które odbywało się w strefie informatyki i matematyki.

Uczniowie pracowali nad grafiką i formatowaniem tekstu, utrwalając i pogłębiając jednocześnie swoją wiedzę i umiejętności matematyczne. Ale przede wszystkim nabywali umiejętności samodzielnego programowania: tworzenia interaktywnych kart pracy i apletów w programie GeoGebra. I trzeba przyznać, że wykonywali zadania z dużym zaangażowaniem!


Nasz udział
w Miejskich Obchodach Święta Niepodległości 

Główne uroczystości rozpoczęła msza święta za ojczyznę w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.
Po jej zakończeniu wraz z przedstawicieli miejskich i państwowych władz, organizacji, stowarzyszeń, placówek oświatowych i instytucji przemaszerowaliśmy na plac Wolności. Tam pod tablicą pamiątkową poświęconą
11. Pułkowi Piechoty Zagłębiaków złożyliśmy wiązanki kwiatów. Całość została zakończona musztrą paradną
w wykonaniu klas mundurowych naszej szkoły oraz koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu wszystkich obecnych przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej.

więcej


Szkolne Obchody Święta Niepodległości 

Dnia 08.11.2019 r. świętowaliśmy w szkole Urodziny Niepodległej.

101 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości była okazją do refleksji : czym dla nas jest wolność, czy mamy świadomość, że nie jest ona dana raz na zawsze, jakie wartości powinniśmy pielęgnować, aby Nasza Jubilatka była dla nas oazą spokoju i bezpieczeństwa?

Prezentem dla Niepodległej były biało – czerwone przeboje w wykonaniu naszych uczniów, które pokazały, że tolerancja, miłość, wolność słowa, empatia, mądry patriotyzm, życie w zgodzie z naturą to wartości, które stanowią „tarczę obronną” przeciwko dzisiejszemu złu.

Następnie udaliśmy się pod Pomnik Zwycięzcy by uczcić pamięć wszystkich, którzy oddali swe życie dla Ojczyzny.

Pamiętajmy, że : „Najważniejsze jest życie, a jak jest życie, to najważniejsza jest wolność”. (Marek Edelman)


Czcimy pamięć poległych

30 października klasy o profilu policyjnym udały się pod pomnik upamiętniający rozstrzelanie policjantów z Dąbrowy Górniczej przez Sowietów wiosną 1940 roku. Uczniowie zapalili znicze, a pamięć poległych uczcili minutą ciszy.

Uczniowie klas wojskowych w dniu 30 października 2019 r. oddali hołd pomordowanym żołnierzom pod Pomnikiem Katyńskim przy Kościele pod wezwaniem Św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej.
W tym dniu uczniowie pełnili honorową wartę, zapalili znicz pamięci oraz uczcili pamięć poległych żołnierzy „Minutą ciszy”.


VI MEMORIAŁ IM. MJR. JANA WRZOSKA
W STRZELANIU PNEUMATYCZNYM W KŁOMNICACH

 Gratulacje dla reprezentacji III LO.

W piątek 18.10.2019r. 3-osobowa reprezentacja III LO w składzie Konrad Filus (IIb), Daria Skrzypczak (IIb), Dagmara Dydak (IIa) uczestniczyła w zawodach sportowych dla klas mundurowych w strzelaniu pneumatycznym. Zawody odbyły się w Kłomnicach na strzelnicy pneumatycznej.

W klasyfikacji drużynowej w kategorii szkół ponadpodstawowych nasza drużyna zajęła II miejsce.

Szczególne gratulacje dla Konrada Filusa ucznia klasy IIb wojskowej, który w klasyfikacji indywidualnej
zajął I miejsce.

 Wielkie brawa dla drużyny III LO!!!

   

więcej


Podziękowania dla uczniów naszej szkoły

Młodzież naszego liceum przygotowała etiudę słowno – muzyczną. Napisali o nas w 997.

Dziękujemy
społeczność III LO


WOJEWÓDZKIE ZAWODY
W TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT  W CZĘSTOCHOWIE

Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko po wywalczonym awansie do zawodów wojewódzkich zmierzyła się 25 października 2019r. z zawodniczkami z Częstochowy, Zawiercia i Sosnowca.

Drużyna dziewcząt w składzie Aleksandra Lisiakiewicz, Natalia Wielińska z klasy IIIa po zaciętych pojedynkach z w/w zawodniczkami wywalczyła

III miejsce w półfinale wojewódzkich zawodów w tenisie stołowym. 

GRATULUJEMY DRUŻYNIE DZIEWCZĄT !!!

więcej


Klasy ratowniczo-medyczne i pożarnicze na poligonie

Na terenie Ośrodka Euro Camping Błędów w dniach 24 i 25 października odbył się poligon uczniów klas pierwszych ratowniczo-medycznych i pożarniczych. Mieli oni okazję uczestniczyć w zajęciach programowych prowadzonych przez funkcjonariuszy straży pożarnej, ratowników i przedstawicieli grupy poszukiwawczo- ratowniczej przy OSP Okradzionów.

Uczniowie poznali rodzaje środków gaśniczych i mechanizmy ich działania oraz podręczny sprzęt gaśniczy. Rozwijali linie wężowe i zajmowali stanowiska gaśnicze oraz operowali prądami gaśniczymi. Nauczyli się prawidłowego zachowania w przypadku powstania pożaru    i innych zagrożeń oraz poznali właściwe procedury działań ratowniczych.

Grupa Ratownictwa-Medycznego z OSP Dąbrowa Górnicza OSP Śródmieście przeprowadziła pokaz pierwszej pomocy poszkodowanego urazowego.

Uczniowie na ćwiczeniach praktycznych transportowali poszkodowanych z miejsca zagrożenia, w akcjach symulowanych u poszkodowanych z nagłym zatrzymaniem krążenia wykonywali  RKO i używali AED. Poznali wyposażenie karetki pogotowia i nauczyli się stabilizować odcinek szyjny kręgosłupa poprzez zakładanie kołnierza ortopedycznego.

Wysłuchali wykładu na temat działania grup poszukiwawczo-ratowniczych, szkolenia psa ratowniczego oraz w godzinach wieczornych zobaczyli na żywo trening psa ratownika.

Nie zabrakło musztry, zabaw integracyjnych przy ognisku, śpiewu i warty nocnej.

Mimo bardzo wymagających zajęć uczniowie wykazali się hartem ducha i dużym zaangażowaniem.

więcej


Klasy policyjne na poligonie

Na terenie Ośrodka Euro Camping Błędów w dniach 23 i 24 października odbył się poligon uczniów klas pierwszych policyjnych. Mieli oni okazję uczestniczyć w zajęciach programowych prowadzonych przez instruktorów (funkcjonariuszy policji). Poznali podstawowe elementy walki wręcz oraz elementy taktyki zielonej: poruszanie w szyku, maskowanie z wykorzystaniem terenu oraz marsz patrolowy.

Nie obyło się oczywiście bez musztry plutonu i pojedynczego kadeta, zabaw integracyjnych przy ognisku oraz śpiewu, a także warty nocnej.

Mimo bardzo wymagających zajęć uczniowie wykazali się hartem ducha i ogromnym zaangażowaniem. Wyjazd oceniamy jako wyjątkowo udany.

więcej


Klasy wojskowe na poligonie

22 – 23 pażdziernik, Błędów Euro Camping.

Relaks, profilaktyka i taktyka wypełniały czas na I obozie integracyjnym dla klas mundurowych.

W ciągu 24 godzin klasy pierwsze wojskowe zdążyły zrealizować zajęcia sportowe, działania taktyczne w terenie oraz przeanalizować zagrożenia współczesnego świata.

Na zakończenie wyprawy słychać było całkowite zadowolenie i satysfakcję, zatem należy przyznać że, wyjazd w 100% udany.

więcej


„Przecież tylko Polsce służę”

18 października uczniowie klas pierwszych policyjnych uczestniczyli w konferencji naukowej „Przecież tylko Polsce służę”, która odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej w Katowicach pod patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Młodzież wysłuchała referatów dot. rysu historycznego Policji Państwowej w latach 1919-1939, jej struktury, problemu wykształcenia, umundurowania, uzbrojenia i liczebności. Minutą ciszy uczczono śmierć policjantów pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Na ręce wicedyrektor szkoły Pani Wioletty Ziółko, przekazane zostało przez zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach Mariusza Krzystyniaka podziękowanie dla Dyrektora Artura Iwana i uczniów klas mundurowych naszego liceum za wieloletnią współpracę i zaangażowanie na rzecz umacniania pamięci po poległych oraz pomordowanych funkcjonariuszach polskiej Policji, a w szczególności za przygotowanie inscenizacji przy Grobie Policjanta Polskiego we wrześniu 2019 r.

więcej


ŚLUBOWANIE KLAS MUNDUROWYCH 13 X 2018

14 października 2019 r. pierwsze klasy naszego liceum przystąpiły do ślubowania. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice pw. NMP Anielskiej, po zakończonej której młodzież w asyście orkiestry kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej w Katowicach przeszła krokiem defiladowym na plac przed Pałacem Kultury Zagłębia. Tam ślubowanie uczniów klas pierwszych o profilu policyjnym, wojskowym, pożarniczym i ratowniczo-medycznym przyjął dyrektor szkoły.

Uroczystość naszą zaszczycili rodzice, zaproszeni goście – przedstawiciele władz państwowych, lokalnych, kościelnych oraz służb mundurowych różnego szczebla.

Ślubowanie pozostawiło niezapomniane wrażenia zarówno wśród młodzieży naszej szkoły jak i pozostałych uczestników imprezy.


REJONOWE ZAWODY
W TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT  

Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły po wywalczonym awansie do zawodów rejonowych zmierzyła się 10 października 2019 r. z zawodniczkami z Będzina, Czeladzi i Wojkowic.

Drużyna dziewcząt w składzie Aleksandra Lisiakiewicz, Natalia Wielińska, Dominika Latos po zaciętych pojedynkach z zawodniczkami z Będzina, Czeladzi i dąbrowskiego Ekonomika wywalczyła

I miejsce w rejonowych zawodach w tenisie stołowym.

Widać było zapał i wielkie serce, które dziewczęta włożyły w grę. GRATULUJEMY!!!

 Przed nimi kolejne zmagania w zawodach wojewódzkich, trzymamy kciuki!!!

więcej


Sztafetowe biegi przełajowe

Reprezentacje III LO chłopców i dziewcząt wzięły udział zawodach biegowych. Każdy z sześciu zawodników miał do przebiegnięcia 1500 m.
Rywalizację tą chłopcy zakończyli na III miejscu w mieście, a na szczeblu rejonowym uplasowali się na 4 miejscu. Dziewczęta na arenie miejskiej ukończyły wyścig na miejscu V.
Gratulujemy zawodnikom!

Nasz udział w Europejskim Tygodniu Kodowania

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych nie tylko z programowaniem, ale i np. zabawą z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, robotyką, czy też zwiększeniem motywacji i wzrostem świadomości w dziedzinie TIK.

Rozwijanie kreatywności i innowacyjności oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, a także zwiększenie udziału technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie nauczania to jedno z priorytetowych działań MEN.

Od samego początku na lekcjach informatyki pracujemy w chmurze. Wykorzystując rozwiązania Google Apps prowadzimy skuteczną i efektywną pracę w grupie. Za pomocą Dysku Google możemy pracować nad różnorodnymi dokumentami w trybie rzeczywistym, jednocześnie z wieloma innymi osobami i wykonywać zadania w arkuszu kalkulacyjnym oraz gromadzić utworzone dokumenty na dysku.

Nasze kolejne przedsięwzięcie „Wespół w zespół z GeoGebrą” odbywa się w strefie informatyki i matematyki.

Celem nauczania informatyki w liceum jest pokazanie całego spektrum zastosowań komputerów i internetu, prezentacja ich praktycznego wykorzystania, pokazanie, że nauka i praca przy komputerze może być przyjemna i przynosić atrakcyjne efekty. Bardzo ważna jest tu korelacja z innymi przedmiotami. Jednym z wielu programów, z którymi spotkają się licealiści to GeoGebra – genialne połączenie informatyki z matematyką. Uczniowie pracują nad grafiką i formatowaniem tekstu, utrwalając i pogłębiając jednocześnie swoją wiedzę i umiejętności matematyczne. Ale przede wszystkim nabywają umiejętności samodzielnego programowania: tworzenia interaktywnych kart pracy i apletów w programie GeoGebra, odkrywają zależności oraz stawiają i weryfikują hipotezy, a także samodzielnie wykonują zadania dzięki materiałom ogólnodostępnym, jak i stworzonym przez swoich nauczycieli.

Chęć stworzenia czegoś własnego motywuje uczniów do zdobywania wiedzy, sprawia, że wykonują zadania z dużym zaangażowaniem i są dumni z wykonanej pracy.

Widać, że tworzenie dynamicznych apletów sprawia uczniom sporo frajdy, a przy okazji mają okazję zobaczyć drugie, bardziej przyjazne oblicze matematyki.

Wykorzystanie takich programów jak GeoGebra czy też LearningApps stanowi ciekawą alternatywę dla innych pomocy dydaktycznych.


Budzimy Maję!

W sobotę w Tucznawie odbył się Festyn charytatywny dla Mai – uczennicy naszej szkoły, która przeszła bardzo poważny wypadek i potrzebuje pomocy.

Było mnóstwo atrakcji i dobrej energii. Taniec, śpiew, liczne pokazy i warsztaty, przepyszny poczęstunek, ale przed wszystkim wspaniała atmosfera i ogromna moc ludzkich serc!

W tym dniu nie zabrakło też nas – uczniów i nauczycieli szkoły, którą wybrała Maja.

Dziękujemy wszystkim za liczny udział w tej imprezie, a Mai życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!


Uczniowie III LO na podium w Igrzyskach Policyjnych

W Siemianowicach Śląskich 27 września odbyły się Igrzyska Policyjne z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. W zawodach brały udział czteroosobowe drużyny, z każdej jednostki Policji woj. śląskiego, składające się z dwóch policjantów oraz dwóch uczniów klas mundurowych szkół średnich.

Uczniowie pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko w składzie:

Piotr Nowak i Konrad Pyzik startowali z funkcjonariuszami dąbrowskiej Policji, a

Artur Sowa i Arkadiusz Mendak wystartowali z policjantami z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

Sportowe zmagania otworzył Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. dr Krzysztof Justyński.

Zawodnicy z 32 jednostek Policji wraz z uczniami rywalizowali w 8 konkurencjach:

 • składaniu pistoletu maszynowego PM-98 Glauberyt oraz pistoletu Glock 17 i rzucaniu rzutkami do balonów,
 • jeździe hulajnogą po wytyczonej trasie pętli,
 • 400-metrowym torze przeszkód pokonywanym z pałką typu Tonfa, służącą za pałeczkę sztafetową w trakcie pokonywania toru,
 • transporcie manekina przy pomocy chwytów transportowych i umieszczeniu go w łodzi ratunkowej na basenie oraz przepłynięcie łodzią basenu,
 • ubieraniu sprzętu PZ na czas,
 • układaniu puzzli,
 • cięciu piłą ręczną pnia drzewa,
 • przerzucaniu piłki.

Uczniowie musieli wykazać się wysokim poziomem sprawności fizycznej, celnym okiem i znajomością sprzętu PZ. Igrzyskom Policyjnym towarzyszyła dobra zabawa i sportowy duch walki.

W klasyfikacji generalnej uczniowie III LO z funkcjonariuszami z OPP zajęli II miejsce ulegając jedynie przedstawicielom Komendy Powiatowej w Lublińcu.

W uroczystym zakończeniu igrzysk uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach  nadinsp. dr Krzysztof Justyński wręczając zwycięskim drużynom puchary i dyplomy.

Gratulujemy !!!

więcej


MISTRZOSTWA  DĄBROWY  GÓRNICZEJ
W  TENISIE STOŁOWYM  DZIEWCZĄT  I CHŁOPCÓW

Reprezentacja naszej szkoły pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko uczestniczyła 26 września 2019 r. w Miejskich  Zawodach w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych. W Mistrzostwach Dąbrowy Górniczej brało udział siedem dąbrowskich szkół.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie:

 1. Aleksandra Lisiakiewicz        III a
 2. Natalia Wielińska                   III a
 3. Dominika Latos                      III b

Dziewczęta zajęły II miejsce w mieście i awansowały do rejonowych zawodów sportowych.  

Widać było ich zapał i wielkie serce, które włożyły w grę.

GRATULUJEMY!!!

Drużynę chłopców reprezentowali uczniowie:

 1. Władysław Molęda       I b
 2. Hubert Mróz                 III b

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy dali z siebie wszystko, godnie reprezentując III LO.  Zobaczcie sami w galerii zdjęć.

Przed drużyną dziewcząt w czwartek 10.10.2019r Rejonowe Zawody w Tenisie Stołowym.

Trzymajcie kciuki !!!

więcej


W dniu 20 września 2019 roku uczniowie klas pierwszych ratowniczo-pożarniczych oraz uczniowie klas III z rozszerzoną fizyką uczestniczyli w pokazie eksperymentów na temat: „ Pod napięciem” oraz „Ogień-wróg czy przyjaciel?” na Wydziale Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego


Uczniowie III LO uczcili pamięć pomordowanych i poległych policjantów
na wojewódzkich uroczystościach w KWP

W siedzibie śląskiej Policji odbyła się uroczystość upamiętniająca zmarłych i pomordowanych policjantów II RP, która przypada w tym roku w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

Tradycyjnie  we wrześniu spotkanie takie organizuje Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński. Uczestnicy uroczystości zebrali się przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie KWP, gdzie uczniowie oraz absolwenci policyjnych klas mundurowych naszego Liceum zaprezentowali montaż słowno-muzyczny zatytułowany „ Katyń – ocalić od zapomnienia”. Wiersze i pieśni   z jednej strony pokazały wielką tragedię pomordowanych, z drugiej – rozpacz, tęsknotę, niepewność ich rodzin, które przez lata czekały na powrót synów, mężów, narzeczonych.

Po okolicznościowych wystąpieniach odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Rangę uroczystości podkreślił udział Kompanii Honorowej garnizonu śląskiego, Orkiestry Policji oraz pododdział honorowy klas policyjnych III LO i towarzyszące im poczty sztandarowe.

Udział młodzieży i absolwentów  III LO jak i naszego honorowego pododdziału  w wojewódzkich uroczystościach był dla Nas dużym wyróżnieniem.

więcej 


Narodowe Czytanie

09.09.2019 r. odbyło się szkolne czytanie w ramach ogólnopolskiego projektu Narodowe Czytanie. Społeczność szkolna czytała „Katarynkę” B.Prusa – tekst o wartościach ponadczasowych, pokazujący, jak ważna i potrzebna w życiu jest empatia, wrażliwość. Czytającym nowelę przygrywał ,,szkolny kataryniarz”.
Jestem pewna, że tekst skłoni wszystkich słuchających do przemyśleń, uświadomi, że ,,umiemy życ obok zła, a powinniśmy się wreszcie nauczyć żyć obok siebie, bo kłopotów moc każdy ma o których często nikt oprócz niego nic nie wie”.
Dziękuję słuchającym za stworzenie miłej, sprzyjającej czytaniu atmosfery.                                                                                                                                                                                         Dorota Witas

 


Kuźnica 2019

W wakacje podczas dziesięciu dni obozu uczestnicy doskonalili oraz poznawali tajniki działań formacji militarnych. Tematyką była pierwsza pomoc na polu walki, działania operacyjne oraz taktyczne w terenie, podstawy strzelania i wiele innych.

Cały obóz mógł się odbyć dzięki naszemu wydziałowi profilaktyki z Dąbrowy Górniczej. Całość środków została zabezpieczona na to przedsięwzięcie przez realizację programu profilaktyki.