aktualności i wydarzenia

WYCIECZKA DO WŁOCH
Nasza szkoła organizuje wycieczkę do Włoch w dniach 9 – 14.06.2018 roku.   Proszę zapoznać się z programem wyjazdu, a wszystkich uczniów zainteresowanych imprezą zapraszam do klasy 39 w celu uzyskania szczegółowych informacji.
Dorota Kawalec
Dokładny plan wycieczkiWłochy P.Kawalec 24.11.2017 (2)-1

WSPÓŁPRACA  Z  WOJSKIEM

19 stycznia 2018r. przejdzie do historii naszej szkoły. W tym dniu w Sali Tradycji Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Centrum a III Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej.

Na zaproszenie dowódcy COLąd-DKL generała brygady doktora Sławomira Kowalskiego jednostkę odwiedzili uczniowie – przedstawiciele klas mundurowych naszej szkoły  wraz z dyrektorem panem Arturem Iwanem i nauczycielami: panią Małgorzatą Zaporowską i Dorotą Kawalec. W uroczystości uczestniczył  także pan Robert Warwas – Poseł na Sejm VIII kadencji.

Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy, które zakłada podejmowanie wspólnych  inicjatyw  mających na celu edukację patriotyczną i obronną, kształtowanie wśród młodzieży klas mundurowych postawy godnej żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, promocję wojska a tym samym akceptację dla polityki obronnej kraju.

Ważnym aspektem wspólnych działań będzie również udział w rocznicach upamiętniających  osobę wspólnego patrona generała Władysława Andersa.


VIII edycja Olimpiady  z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu  Karierą Zawodową

40 uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. W. Andersa  wzięło udział w 8 edycji Olimpiady  z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu  Karierą Zawodową. Głównym celem Olimpiady jest podniesienie wśród  uczniów poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących planowania i zarządzania karierą  zawodową oraz podkreślenie roli poradnictwa zawodowego w procesie wyboru zawodu i  kierunku kształcenia. Udział w Olimpiadzie sprzyja twórczej pracy nad rozwiązywaniem problemów związanych z decyzjami dotyczącymi planowania i zarządzania  ścieżką osobistego rozwoju zawodowego. Zadania  Olimpiady, wymagały zarówno wiedzy, jak i  stosowania nietypowych rozwiązań oraz poszukiwania różnego rodzaju informacji. Zadania oparte są na elementach wiedzy z zakresu takich przedmiotów, jak: podstawy przedsiębiorczości, technologie informacyjne, wiedza o społeczeństwie. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 34 uczniów naszej szkoły .

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach.


Obchody Święta Niepodległości


Nasz nowy Patron

14.10.2017 w centrum Dąbrowy Górniczej odbyła się uroczystość nadania imienia naszej szkole oraz ślubowanie klas pierwszych. Całe święto poprzedziła msza w Bazylice Najświętszej Marii Panny.   Swoją obecnością zaszczyciła nas córka naszego nowego patrona szkoły gen. Władysława Andersa pani Minister Anna Anders oraz wielu znamienitych gości piastujących różne funkcje społeczne  a także Kompania Reprezentacyjna Policji wraz z orkiestrą policji z Katowic. Po zakończeniu mszy nastąpiło uroczyste nadanie nowego imienia szkole oraz przekazanie sztandaru z rąk pani Anders i pana Prezydenta Miasta  Zbigniewa Podrazy na ręce Dyrektora Szkoły Pana Artura Iwana. Po wręczeniu sztandaru pocztowi szkolnemu nastąpiło ślubowanie reprezentantów poszczególnych klas  oraz wyprowadzenie pocztu sztandarowego na drugą część uroczystości, która odbyła się przed Pałacem Kultury Zagłębia. W miejscu tym nastąpiło ślubowanie kadetów pierwszych klas mundurowych na nasz nowy sztandar szkoły.  Całą uroczystość zakończyła defilada z udziałem Kompani Honorowej Policji.


Bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo- oddechowej

16 października 2017 na Hali Widowiskowo-Sportowej w Dąbrowie Górniczej odbyło się bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo- oddechowej zorganizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym wydarzeniu wzięło udział wiele dąbrowskich szkół i przedszkoli, w tym nasze liceum reprezentowane przez klasy mundurowe. Kadeci pomagali w obsłudze fantomów oraz organizacji całego przedsięwzięcia. Każdy kadet w naszej szkole nie tylko musi się uczyć lecz swoje nabyte umiejętności przekazywać również innym. Po zakończeniu imprezy można było zobaczyć pokazy ratownictwa przygotowane przez służby medyczne i straż pożarną.


III LO z wizytą w Parlamencie


Spotkania psychologiczne na Uniwersytecie SWPS

26 października 2017 r. uczniowie klasy coachingowej  mieli okazję wziąć udział w spotkaniu psychologicznym na temat „Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania”, które prowadził Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca Uniwersytetu SWPS

Podczas spotkania prowadzący starał się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak odróżnić zwykłego doła od depresji? Czy ludzie, którzy grożą samobójstwem rzeczywiście je popełniają? Na co zwracać uwagę, gdy nasi bliscy przeżywają trudne chwile? Co tak naprawdę oznacza samookaleczanie? Ponadto rozmawiali o symptomach depresji młodzieżowej i dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy.

Coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia nastroju. Niestety problem jest często bagatelizowany, tłumaczy się dziwne zachowania dziecka, buntem okresu dorastania. Nastolatki same nie rozumieją co się z nimi dzieje. Dla polepszenia swojego nastroju sięgają po różnego rodzaju środki psychoaktywne czy alkohol. W skrajnej sytuacji młodzież samookalecza się czy podejmuje próby samobójcze. Osobami, które najczęściej pierwsze zauważają, że dzieje się coś złego są ich rówieśnicy. Celem spotkania było dostarczenie wiedzy o tym kiedy i w jaki sposób mogą reagować, gdy widzą, że z ich bliskimi dzieje się coś złego.