Aktualności i wydarzenia

 

Drodzy Licealiści!!!

Dnia 24.09.2021 r. (piątek) w godzinach 12.25 – 12.45 w bibliotece szkolnej odbędzie się kiermasz używanych podręczników szkolnych.

Procedury organizacji kiermaszu:

  1. Uczniowie dostarczają podręczniki przeznaczone do sprzedaży w terminie do 21.09.2021r. do godziny 13.30.
  2. Każdy podręcznik musi posiadać kartkę zawierającą informacje: imię, nazwisko, klasa ucznia, cena.
  3. Po odbyciu kwarantanny podręczniki są przekazywane osobom kupującym przez nauczyciela bibliotekarza (obowiązuje pełny reżim sanitarny).
  4. Uczniowie, których podręczniki zostaną sprzedane zobowiązane są w dniu następnym po przeprowadzonym kiermaszu do odbioru gotówki.

Wszystkich chętnych zapraszamy!


21 września klasy policyjne uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzonych przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.
„Naprawdę było super, przemili policjanci i bardzo przyjemnie się z nimi rozmawiało i pracowało, aż trudno było odejść od tych naszych zajęć!” – oceniają uczniowie 


Nasz udział w organizacji Półmaratonu Dąbrowskiego

UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE KU CZCI POLICJANTÓW POMORDOWANYCH
PRZEZ NKWD W KATYNIU I MIEDNOJE
Młodzież naszego liceum w niedzielę 19 września oddała hołd Funkcjonariuszom Policji Państwowej. Była to 81 rocznica zamordowania polskich policjantów z terenu Dąbrowy Górniczej i Zagłębia przez NKWD.

W wydarzeniu uczestniczyli  parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, kadra kierownicza Policji z garnizonu śląskiego, Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej, przedstawiciele policyjnych związków zawodowych, a także mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego.

Uroczystości rocznicowe ku czci policjantów pomordowanych przez NKWD w Katyniu i Miednoje


11 września młodzież klas policyjnych i wojskowych III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej brała udział w obchodach 41 rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego, nazywanego również Porozumieniem Dąbrowskim.

11 września 1980 r. przedstawiciele strajkujących robotników z Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej zawarli porozumienie z władzami PRL, które umożliwiło tworzenie wolnych związków zawodowych, co wpłynęło także na ich powstawanie w całej Polsce. Było to czwarte z porozumień społecznych, zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a władzą w sierpniu i wrześniu 1980 roku. Dzięki niemu otwarta została droga do powstania ogólnopolskiego niezależnego związku zawodowego NSZZ „Solidarność”.

Pierwszą część uroczystości, która odbyła się  w Sanktuarium św. Antoniego zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Następnie poczty sztandarowe wraz z delegacjami i zaproszonymi gośćmi udali się na plac przykościelny, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem katyńskim.

Druga  część obchodów odbyła się pod bramą Huty Katowice  z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP.

 


OBCHODY 82. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
POD GROBEM POLICJANTA POLSKIEGO

10 września młodzież naszej szkoły brała udział w obchodach 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które odbyły się na terenie katowickiej komendy wojewódzkiej. Główna część wydarzenia miała miejsce przed Grobem Policjanta Polskiego.

Uroczystość upamiętniająca zmarłych i pomordowanych policjantów II RP, została  zorganizowana przez Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, zapalony został Znicz Pamięci.

W tym dniu wręczono również wiele odznaczeń. Nasza szkoła została odznaczona medalem „Pro Patria”.

Odczytany został również Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wspólnego wieńca na Grobie Policjanta Polskiego. Oprawą muzyczną związaną z ceremoniałem policyjnym zajęła się Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Rangę uroczystości podkreślił udział Kompanii Honorowej garnizonu śląskiego.

 


III Liceum Ogólnokształcące im. Generała Władysława Andersa zostało beneficjentem dotacji celowej udzielonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej w wysokości 79.040,00 zł. oraz wkładu Miasta Dąbrowy Górniczej w wysokości 19.760,00 zł.  na zakup wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia OPW rozpoczynającego naukę w klasie I w roku szkolnym 2020/2021 – (zestaw ubioru dla jednego ucznia OPW) zwane dalej „pakietem ubiorczym ucznia OPW” oraz zakup wyposażenia specjalistycznego dla całego OPW rozpoczynającego funkcjonowanie w roku szkolnym 2020/2021- (zestawienie wyposażenia specjalistycznego) zwane dalej „pakietem szkoleniowym OPW).

Zadanie zostało zrealizowane w lipcu 2021 roku.


Dnia 18 czerwca 2021r. odbyło się ślubowanie Oddziału Przygotowania Wojskowego (kl.1b).

Uroczystość miała miejsce w 34. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Bytomiu, uświetniła ją Wojskowa Asysta Honorowa 34.  Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.
Ślubowanie przyjął ppłk. Grzegorz Gdula – Dowódca 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.


Matematyka wokół nas, czyli sposób na ciekawą lekcję

Uczniowie wyszli w plener zaopatrzeni w sprzęt geometryczny, kalkulator, zestaw zadań do wykonania, wiedzę teoretyczną oraz kartki papieru potrzebne do zapisywania wyników pomiarów terenowych, ewentualnych rysunków i obliczeń. Najbardziej podobało się zadanie polegające na obliczeniu wysokości drzew bez wdrapywania się na nie, do wykonania którego podsunął pomysł sam Tales z Miletu.
Uczniowie wykazali dużą aktywność i świetnie poradzili sobie z zadaniami. Można było zauważyć, że bardzo odpowiada im realizacja lekcji w takiej formie. Może rzadziej będą pojawiać się pytania „po co nam to twierdzenie”, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy podczas lekcji w terenie nie okaże się ono przydatne.


Jak zapowiadają synoptycy, towarzysząca nam od kilku dni fala upałów, ma jeszcze z nami pozostać. Ponadto, przed nami długie upragnione wakacje, a pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku nad wodą.

PAMIĘTAJMY O SWOIM BEZPIECZEŃSTWIE !!!

NIE ZAPOMINAJMY O KILKU WAŻNYCH ZASADACH o których przypominają klasy pożarnicze.

 


BRAWO ANGELINA !
„Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” – tymi słowami Papież Franciszek opisuje w czuły i poruszający sposób św. Józefa. Czyni to w Liście apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem”, opublikowanym z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego. To właśnie błogosławiony Pius IX, dekretem Quemadmodum Deus, podpisanym 8 grudnia 1870 r., obdarzył tym tytułem świętego Józefa. Dla uczczenia tej rocznicy Papież ogłosił od 8 grudnia 2020 do 8 grudnia 2021r. specjalny „Rok” poświęcony Opiekunowi Jezusa.
W tym właśnie Roku Jubileuszowym odbył się Diecezjalny Konkurs Wiedzy o św. Józefie, w którym naszą szkołę reprezentowała Angelina Kaziród z klasy Ib wojskowej.
Celem konkursu było zainteresowanie uczniów wiedzą religijną, przybliżenie osoby i misji św. Józefa, kształtowanie umiejętności zdobywania i rozszerzania wiedzy religijnej, a także postawy zaufania i powierzenia się opiece św. Józefa.
Pierwszy etap konkursu odbył się 19 marca w Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Angelina zakwalifikowała się do kolejnego etapu, wykazując się ogromną wiedzą teologiczną, biblijną, jak również historyczną.
W ubiegłą środę, 9 czerwca 2021r. odbył się etap diecezjalny konkursu, w którym Angelina zajęła III miejsce w diecezji sosnowieckiej !!!

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Wcześniejsze informacje znajdują się w: 

Archiwum 2020/2021

Archiwum 2019/2020

Archiwum 2018/2019

Archiwum 2017/2018