Aktualności i wydarzenia

Nasz udział w Europejskim Tygodniu Kodowania

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych nie tylko z programowaniem, ale i np. zabawą z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, robotyką, czy też zwiększeniem motywacji i wzrostem świadomości w dziedzinie TIK.

Rozwijanie kreatywności i innowacyjności oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, a także zwiększenie udziału technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie nauczania to jedno z priorytetowych działań MEN.

Od samego początku na lekcjach informatyki pracujemy w chmurze. Wykorzystując rozwiązania Google Apps prowadzimy skuteczną i efektywną pracę w grupie. Za pomocą Dysku Google możemy pracować nad różnorodnymi dokumentami w trybie rzeczywistym, jednocześnie z wieloma innymi osobami i wykonywać zadania w arkuszu kalkulacyjnym oraz gromadzić utworzone dokumenty na dysku.

Nasze kolejne przedsięwzięcie „Wespół w zespół z GeoGebrą” odbywa się w strefie informatyki i matematyki.

Celem nauczania informatyki w liceum jest pokazanie całego spektrum zastosowań komputerów i internetu, prezentacja ich praktycznego wykorzystania, pokazanie, że nauka i praca przy komputerze może być przyjemna i przynosić atrakcyjne efekty. Bardzo ważna jest tu korelacja z innymi przedmiotami. Jednym z wielu programów, z którymi spotkają się licealiści to GeoGebra – genialne połączenie informatyki z matematyką. Uczniowie pracują nad grafiką i formatowaniem tekstu, utrwalając i pogłębiając jednocześnie swoją wiedzę i umiejętności matematyczne. Ale przede wszystkim nabywają umiejętności samodzielnego programowania: tworzenia interaktywnych kart pracy i apletów w programie GeoGebra, odkrywają zależności oraz stawiają i weryfikują hipotezy, a także samodzielnie wykonują zadania dzięki materiałom ogólnodostępnym, jak i stworzonym przez swoich nauczycieli.

Chęć stworzenia czegoś własnego motywuje uczniów do zdobywania wiedzy, sprawia, że wykonują zadania z dużym zaangażowaniem i są dumni z wykonanej pracy.

Widać, że tworzenie dynamicznych apletów sprawia uczniom sporo frajdy, a przy okazji mają okazję zobaczyć drugie, bardziej przyjazne oblicze matematyki.

Wykorzystanie takich programów jak GeoGebra czy też LearningApps stanowi ciekawą alternatywę dla innych pomocy dydaktycznych.


Budzimy Maję!

W sobotę w Tucznawie odbył się Festyn charytatywny dla Mai – uczennicy naszej szkoły, która przeszła bardzo poważny wypadek i potrzebuje pomocy.

Było mnóstwo atrakcji i dobrej energii. Taniec, śpiew, liczne pokazy i warsztaty, przepyszny poczęstunek, ale przed wszystkim wspaniała atmosfera i ogromna moc ludzkich serc!

W tym dniu nie zabrakło też nas – uczniów i nauczycieli szkoły, którą wybrała Maja.

Dziękujemy wszystkim za liczny udział w tej imprezie, a Mai życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!


Uczniowie III LO na podium w Igrzyskach Policyjnych

W Siemianowicach Śląskich 27 września odbyły się Igrzyska Policyjne z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. W zawodach brały udział czteroosobowe drużyny, z każdej jednostki Policji woj. śląskiego, składające się z dwóch policjantów oraz dwóch uczniów klas mundurowych szkół średnich.

Uczniowie pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko w składzie:

Piotr Nowak i Konrad Pyzik startowali z funkcjonariuszami dąbrowskiej Policji, a

Artur Sowa i Arkadiusz Mendak wystartowali z policjantami z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

Sportowe zmagania otworzył Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. dr Krzysztof Justyński.

Zawodnicy z 32 jednostek Policji wraz z uczniami rywalizowali w 8 konkurencjach:

 • składaniu pistoletu maszynowego PM-98 Glauberyt oraz pistoletu Glock 17 i rzucaniu rzutkami do balonów,
 • jeździe hulajnogą po wytyczonej trasie pętli,
 • 400-metrowym torze przeszkód pokonywanym z pałką typu Tonfa, służącą za pałeczkę sztafetową w trakcie pokonywania toru,
 • transporcie manekina przy pomocy chwytów transportowych i umieszczeniu go w łodzi ratunkowej na basenie oraz przepłynięcie łodzią basenu,
 • ubieraniu sprzętu PZ na czas,
 • układaniu puzzli,
 • cięciu piłą ręczną pnia drzewa,
 • przerzucaniu piłki.

Uczniowie musieli wykazać się wysokim poziomem sprawności fizycznej, celnym okiem i znajomością sprzętu PZ. Igrzyskom Policyjnym towarzyszyła dobra zabawa i sportowy duch walki.

W klasyfikacji generalnej uczniowie III LO z funkcjonariuszami z OPP zajęli II miejsce ulegając jedynie przedstawicielom Komendy Powiatowej w Lublińcu.

W uroczystym zakończeniu igrzysk uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach  nadinsp. dr Krzysztof Justyński wręczając zwycięskim drużynom puchary i dyplomy.

Gratulujemy !!!


MISTRZOSTWA  DĄBROWY  GÓRNICZEJ
W  TENISIE STOŁOWYM  DZIEWCZĄT  I CHŁOPCÓW

Reprezentacja naszej szkoły pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko uczestniczyła 26 września 2019 r. w Miejskich  Zawodach w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych. W Mistrzostwach Dąbrowy Górniczej brało udział siedem dąbrowskich szkół.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie:

 1. Aleksandra Lisiakiewicz        III a
 2. Natalia Wielińska                   III a
 3. Dominika Latos                      III b

Dziewczęta zajęły II miejsce w mieście i awansowały do rejonowych zawodów sportowych.  

Widać było ich zapał i wielkie serce, które włożyły w grę.

GRATULUJEMY!!!

Drużynę chłopców reprezentowali uczniowie:

 1. Władysław Molęda       I b
 2. Hubert Mróz                 III b

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy dali z siebie wszystko, godnie reprezentując III LO.  Zobaczcie sami w galerii zdjęć.

Przed drużyną dziewcząt w czwartek 10.10.2019r Rejonowe Zawody w Tenisie Stołowym.

Trzymajcie kciuki !!!


W dniu 20 września 2019 roku uczniowie klas pierwszych ratowniczo-pożarniczych oraz uczniowie klas III z rozszerzoną fizyką uczestniczyli w pokazie eksperymentów na temat: „ Pod napięciem” oraz „Ogień-wróg czy przyjaciel?” na Wydziale Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego


Uczniowie III LO uczcili pamięć pomordowanych i poległych policjantów
na wojewódzkich uroczystościach w KWP

W siedzibie śląskiej Policji odbyła się uroczystość upamiętniająca zmarłych i pomordowanych policjantów II RP, która przypada w tym roku w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

Tradycyjnie  we wrześniu spotkanie takie organizuje Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński. Uczestnicy uroczystości zebrali się przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie KWP, gdzie uczniowie oraz absolwenci policyjnych klas mundurowych naszego Liceum zaprezentowali montaż słowno-muzyczny zatytułowany „ Katyń – ocalić od zapomnienia”. Wiersze i pieśni   z jednej strony pokazały wielką tragedię pomordowanych, z drugiej – rozpacz, tęsknotę, niepewność ich rodzin, które przez lata czekały na powrót synów, mężów, narzeczonych.

Po okolicznościowych wystąpieniach odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Rangę uroczystości podkreślił udział Kompanii Honorowej garnizonu śląskiego, Orkiestry Policji oraz pododdział honorowy klas policyjnych III LO i towarzyszące im poczty sztandarowe.

Udział młodzieży i absolwentów  III LO jak i naszego honorowego pododdziału  w wojewódzkich uroczystościach był dla Nas dużym wyróżnieniem.

 


Narodowe Czytanie

09.09.2019 r. odbyło się szkolne czytanie w ramach ogólnopolskiego projektu Narodowe Czytanie. Społeczność szkolna czytała „Katarynkę” B.Prusa – tekst o wartościach ponadczasowych, pokazujący, jak ważna i potrzebna w życiu jest empatia, wrażliwość. Czytającym nowelę przygrywał ,,szkolny kataryniarz”.
Jestem pewna, że tekst skłoni wszystkich słuchających do przemyśleń, uświadomi, że ,,umiemy życ obok zła, a powinniśmy się wreszcie nauczyć żyć obok siebie, bo kłopotów moc każdy ma o których często nikt oprócz niego nic nie wie”.
Dziękuję słuchającym za stworzenie miłej, sprzyjającej czytaniu atmosfery.                                                                                                                                                                                         Dorota Witas

 


Kuźnica 2019

W wakacje podczas dziesięciu dni obozu uczestnicy doskonalili oraz poznawali tajniki działań formacji militarnych. Tematyką była pierwsza pomoc na polu walki, działania operacyjne oraz taktyczne w terenie, podstawy strzelania i wiele innych.

Cały obóz mógł się odbyć dzięki naszemu wydziałowi profilaktyki z Dąbrowy Górniczej. Całość środków została zabezpieczona na to przedsięwzięcie przez realizację programu profilaktyki.


Wcześniejsze informacje znajdują się w: 

Archiwum 2018/2019

Archiwum 2017/2018