Aktualności i wydarzenia

 

Wybiła historyczna chwila… 

13 czerwca miała miejsce w naszej szkole historyczna chwila.
Uczniowie klas trzecich jako ostatni rocznik objęty reformą edukacji, kończą naukę w gimnazjum. W związku z tym o godz. 12:30 w Sanktuarium Św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczysta Msza św. związana z przekazaniem portretu Kard. Stefana Wyszyńskiego, który był patronem naszego gimnazjum od 2007 roku. Tym samym zamknęliśmy jeden z kolejnych rozdziałów naszego szkolnego życia.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej pięknej uroczystości!


Drodzy Licealiści!!!

Dnia 17.06.2019 r. (poniedziałek) w godzinach 12.00 – 13.00 w bibliotece szkolnej odbędzie się kiermasz używanych podręczników szkolnych.

Wszystkich chętnych zapraszamy!


Rekrutacja 2019/2020

W przypadku większej liczby chętnych z pierwszej preferencji w III LO zostanie otwarta kolejna klasa.


Wojewódzkie Międzyszkolne Zawody Sprawnościowe Klas Mundurowych
 w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Weterana

29 maja był dniem, w którym upamiętnialiśmy udział żołnierzy, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej w misjach stabilizacyjnych i pokojowych.

W tym roku uroczyste obchody wojewódzkiego Dnia Weterana odbyły się w Czeladzi.

W jego ramach miały miejsce m. in. zawody sportowe weteranów, zawody sprawnościowe uczniów klas mundurowych, Msza św. w kościele św. Stanisława B.M. i uroczysta zbiórka w Galerii Elektrownia. Tam nastąpiło mianowanie na stopnie oficerskie, wręczenie nagród w konkursie plastycznym, a także rozdanie nagród dla uczestników rozgrywek piłkarskich weteranów oraz turnieju sprawnościowego klas mundurowych.

W uroczystości wzięły udział pododdziały Policji, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego oraz Służby Więziennej.

Na terenie Galerii Elektrownia można było również zobaczyć wojskowy i strażacki sprzęt oraz wyposażenie.
Organizatorem Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Będzinie, burmistrz miasta Czeladź, Fundacja Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „SZTURMAN”, Wyższa Szkoła „HUMANITAS” z Sosnowca oraz Starostwo Powiatowe w Będzinie, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Reprezentacja III LO pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Violetty Ziółko w składzie:

 1. Świercz Jan
 2. Łysak Krzysztof
 3. Janukowicz Olaf
 4. Majkiewicz Jakub
 5. Mendak Arkadiusz

zdobyła I miejsce

w Międzyszkolnym Konkursie Sprawnościowym Klas Mundurowych.

Konkurs składał się z dwóch części: testu wiedzy i konkurencji sprawnościowych, gdzie zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami z zakresu ratownictwa pola walki, strzelectwa sportowego oraz ogólnej sprawności fizycznej.

Jesteśmy dumni z waszego zwycięstwa!!!


Konferencja COLąd –DKL w Krakowie

 

23 maja 2019 roku klasy wojskowe z naszego liceum uczestniczyły w konferencji naukowej w Krakowie. Konferencja ta została zorganizowana z okazji 5 lecia Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa, a odbyła się na terenie Kampusu Krakowskiej Akademii
im. A. Frycza – Modrzewskiego.

Wydarzenie to poświęcone było głównie tematyce związanej z historią COLąd – DKL, rolą Sił Zbrojnych RP w systemie bezpieczeństwa narodowego, zagrożeniom dla bezpieczeństwa Polski w XXI wieku oraz polskim kontyngentom wojskowym. Było ono połączone ze statycznym pokazem uzbrojenia i sprzętu wojskowego będącym na wyposażeniu Wojsk Lądowych.

Gościem specjalnym na konferencji był prof. Wojciech Narębski, który  wspominał wydarzenia z kampanii włoskiej – bitwy o Monte Cassino.

Spotkanie zakończono po omówieniu tematyki dotyczącej systemu naboru do Sił Zbrojnych RP.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie naszej szkoły na tak ważne wydarzenie.


WOJEWÓDZKIE  ZAWODY STRZELECKIE

„O SREBRNE MUSZKIETY 2019”

 

Gratulacje dla reprezentacji dziewcząt i chłopców III LO.

W środę 22.05.2019r. 3-osobowe reprezentacje dziewcząt i chłopców III LO pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Violetty Ziółko uczestniczyły w 58 wojewódzkich zawodach strzeleckich „ O srebrne muszkiety 2019”. Zawody odbyły się w Bieruniu Nowym na strzelnicy sportowej K.S.S-LOK „Piast”.

Celem zawodów było doskonalenie umiejętności strzeleckich, popularyzacja strzelectwa sportowego wśród młodzieży oraz wyłonienie najlepszej reprezentacji województwa śląskiego na finał ogólnopolski.

W zawodach wzięło udział 8 szkół z Żywca, Bytomia, Jaworzna, Rybnika, Żor, Tarnowskich Gór, Bielska-Białej i Dąbrowy Górniczej.

Zawodnicy startowali w konkurencji:

Karabin sportowy, kaliber 5,6mm o zamkniętych przyrządach celowniczych, waga 5kg.

Strzelanie 40 strzałów w postawie leżącej, odległość strzelania 50m, tarcza – 154/112,4mm, strzały oceniane do 8 tarcz, łączny czas konkurencji 50 min.

W klasyfikacji drużynowej dziewczęta zajęły IV miejsce -wynik 946 pkt., a drużyna chłopców V miejsce z wynikiem 877 pkt.

Szczególne gratulacje dla Natalii Zygały uczennicy klasy policyjnej, która w klasyfikacji indywidualnej zajęła I miejsce z wynikiem 349 pkt.

 Wielkie brawa dla naszych drużyn!!!

 

 


V miejsce dla III LO w Konkursie

„I Ty możesz zostać ratownikiem!”

Nasi uczniowie w dniu 09.04.2019.r  sprawdzali swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy w konkursie zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Planowania Strategicznego  –  „ I Ty możesz zostać ratownikiem” pod opieką p. Violetty Ziółko.

Do  WSPS w Dąbrowie Górniczej udały się dwie drużyny ratownicze z III LO:

Drużyna 1. Szymon Orzechowski IIIa , Dawid Pałaszewski IIIa, Michał Szkutnik IIIa

Drużyna 2. Grzegorz Celesta IIIa, Dawid Czepielewicz IIIa, Agata Zarzycka IIIa

 Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej, gdzie 26 startujących drużyn musiało wykazać się znajomością zagadnień:

– Postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym

– Podstawowych  zabiegów resuscytacyjnych u osób dorosłych i u dzieci

– Postępowania w przypadku zadławienia, w czasie ataku padaczki, zatrucia, zakażenia, wstrząsu, oparzenia

– Zasad użycia defibrylatora AED

Nasi uczniowie zmagając się z różnorodnymi symulacjami wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń poradzili sobie bardzo dobrze.

Drużyna 1 zajęła V miejsce zdobywając 147 punktów, a druga drużyna uplasowała się na jedenastym miejscu zdobywając 100 punktów.

Gratulujemy im osiągniętego sukcesu !!!


Miejska Inauguracja Kampanii Profilaktycznych

W dniu 20 maja 2019 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 odbyła się inauguracja Miejskiej Kampanii Profilaktycznej po hasłem : Chce mi się chcieć! – czyli o przeciwdziałaniu wyuczonej bezradności. W tegorocznej kampanii głównymi celami są:

-wzbudzenie wśród uczniów motywacji do działania i osiągania celów,

-edukacja uczniów w obszarze samopoznania w zakresie talentów, zainteresowań, pasji,

-ograniczenie podejmowania przez dzieci i młodzież zachowań ryzykownych

-kształtowanie wśród uczniów oraz ich rodziców umiejętności dostrzegania własnych

zalet, mocnych stron i ograniczeń,

-wspieranie działalności wychowawczej szkół i placówek oświatowych.

Do udziału w inauguracji zostały zaproszone wszystkie szkoły podstawowe w Dąbrowie Górniczej wraz z przedstawicielami uczniów z klas 6-8. W inauguracji udział wzięło 60  uczniów ze szkół podstawowych wraz z pedagogami i psychologami szkolnymi, nauczycielami.
Podczas części oficjalnej głos zabrał dyrektor szkoły Artur Iwan, oraz funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji asp. Damian Korczyński. Uczniowie klasy mundurowej zapoznali zaproszonych gości z podejmowanymi działaniami o charakterze profilaktycznym , odbywającymi się na terenie III LO ,jak również podejmowanymi akcjami na terenie miasta.

Po oficjalnej części uczniowie zostali podzieleni na 5 grup a następnie brali udział
w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez nauczycieli i uczniów zespołu o następującej tematyce:

– „Narkotyki, dopalacze, używki” –celem zajęć było zwrócenie uwagi uczniom na negatywne konsekwencje zażywania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. W trakcie zajęć uczniowie przeprowadzili doświadczenie chemiczne polegające na rozpoznawaniu substancji jadalnych i niejadalnych oraz wykonali ćwiczenie , podczas którego mięli  dopasować skutki zażywania dopalaczy i prawidłowego reagowania w sytuacjach niebezpiecznych.

– „Zdrowie i części ciała w języku angielskim” – celem zajęć było zapoznanie z tematyką pierwszej pomocy w języku angielskim.

– „Komunikacja empatyczna” – celem zajęć warsztatowych było wskazanie uczniom,
że komunikacja empatyczna pomaga łatwiej nawiązać relacje z rówieśnikami, rodzicami
i innymi osobami. Doskonalili także umiejętność rozpoznawania emocji na podstawie mimiki twarzy. Zapoznali się z  tematyką  inteligencji emocjonalnej, ze wskazaniem na pozytywne
i negatywne aspekty empatii w życiu codziennym.

– „Mural artystyczny” – zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej w charakterze profilaktycznym o różnorodnej tematyce takiej jak: Kim chcę być?, Życie bez nałogów, Dopalacze- wypalacze, Świat jest mój ( osiąganie celów), Mogę wszystko ( na co mnie stać), Chce mi się chcieć, Potrafię wiele, aby być lepszym , Moje życie, moje zdrowie, Jak żyć zdrowo, Potrafię się bawić bez używek, Ważne dla mnie jest, Lubię i szanuję (kolegów, koleżanki, rodziców, …..), Rozmawiam i nie biję, Pomagam, akceptuję.

– „ Pierwsza pomoc” – celem zajęć było pokazanie pierwszej pomocy  przez uczniów III LO. W trakcie warsztatów uczniowie szkół podstawowych mięli możliwość wykorzystania RKO w przypadku poszkodowanego nieprzytomnego, wykonywali zabezpieczenie różnego rodzaju ran i poznali sposoby bandażowania korzystając z zestawu do symulacji ran. Zapoznali się również z zasadami użycia AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Wśród 14 szkół, które wzięło udział w inauguracji zostały rozdysponowane materiały zakupione przez Wydział Oświaty oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Po przeprowadzonych zajęciach warsztatowych dla uczniów, oraz przekazaniu materiałów profilaktycznych dla obecnych  szkół nastąpiło uroczyste zakończenie inauguracji kampanii.


XII Półmaraton Dąbrowski ArcelorMittal Poland

Uczniowie III LO pomagali w organizacji XII Półmaratonu Dąbrowskiego ArcelorMittal Poland, który odbył się w niedzielę 14 kwietnia 2019 r.

W tym roku wystartowało 1215 zawodników w biegu i marszu Nordic Walking, którzy pokonali przygotowaną przez Centrum Sportu i Rekreacji malowniczą trasę nad jeziorami Pogoria III i Pogoria IV. Tylko ostatnie 4 km prowadziły ulicami miasta do mety przy Hali Widowiskowo Sportowej Centrum. Na listach startowych pojawiło się blisko 400 dąbrowianek i dąbrowian co jest nowym rekordem, jeżeli chodzi o frekwencję. Tak jak w poprzedniej edycji zwyciężyli Kenijczycy, bardzo zbliżając się do rekordu trasy (01:04:14).

Pierwszy na metę z czasem 01:04:58 wbiegł Wambua Elijah Mutuku, a wśród kobiet Matebo Ruth Chemisto 01:16:52.

Uczniowie klas mundurowych Ia, Ib, IIa, IIb LO czuwali nad bezpieczeństwem zawodników na trasie biegu oraz przygotowywali i podawali na wyznaczonych odcinkach trasy wodę, izotoniki, owoce, czekoladę.

Grupa uczniów z klasy Ic i IIc LO dzielnie kibicowała zawodnikom podczas biegu biorąc udział w konkursie „Mistrz kibicowania” za co otrzymaliśmy podziękowania.


PODRÓŻE MARZEŃ
konkurs szkolny

Uczniowie naszego liceum i gimnazjum wzięli udział w konkursie PODRÓŻE MARZEŃ WŁOCHY, HISZPANIA i AMERYKA ŁACIŃSKA.
I miejsce zajęła Paulina Pawłowska z klasy I c liceum (La Sagrada Familia),
II miejsce Julia Radzięta uczennica III klasy gimnazjum (Włochy w 7 dni),
III miejsce: Izabela Żmuda z III klasy gimnazjum (Mexico).
Poniżej prezentujemy nagrodzone i wybrane prace


Dzień Otwarty w naszej szkole


Nauka przez doświadczenie

Klasa I c i II c o profilu biologiczni- chemicznym na zajęciach w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska na Politechnice Śląskiej.


Nauka przez doświadczenie

28. 03.2019 klasa II c biologiczno – chemiczna po raz kolejny uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego.


Sukces naszych kadetów
na Ogólnopolskim Turnieju Musztry w Pyskowicach

Uczniowie klasy wojskowej i policyjnej wystartowali w turnieju musztry dla klas mundurowych i odnieśli ogromny sukces! 
I miejsce dla dowódcy czyli Janka Świercza oraz III miejsce dla Huberta Mroza w kategorii musztra indywidualnego kadeta. Opiekunami grup byli Janusz Kornes i Jacek Łyp.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


ZAWODY STRZELECKIE „O SREBRNE MUSZKIETY 2019”

 Uczniowie klas mundurowych startowali w środę 20.03.2019r. w zawodach strzeleckich „O Srebrne Muszkiety 2019” na strzelnicy LOK w Dąbrowie Górniczej pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko.

W rywalizacji wzięło udział 9 dąbrowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Drużyna dziewcząt III LO w składzie:

 1. Natalia Zygała IIIa
 2. Klaudia Solarz IIIa
 3. Karolina Stachoń IIIa
 4. Magdalena Łuszczek Ia
 5. Daria Skrzypczak Ib

zajęła I miejsce w mieście.

 Dziewczęta zdobyły 248 pkt. pokonując rywalki z V LO i ZST.

 Drużyna chłopów III LO w składzie:

 1. Dawid Czepielewicz IIIa
 2. Mateusz Regulski IIIa
 3. Daniel Koniusz IIb
 4. Hubert Mróz IIb
 5. Gabriel Jędrzejczyk IIa

zajęła również I miejsce w mieście.

Chłopcy zdobyli 272 pkt. pokonując rywali z ZST i VLO.

 W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt I miejsce zajęła nasza faworytka Natalia Zygała.

W klasyfikacji indywidualnej chłopców nasi uczniowie nie mieli sobie równych.

I miejsce wywalczył Dawid Czepielewicz

II miejsce Mateusz Regulski

III miejsce Daniel Koniusz

Wielkie gratulacje dla naszych drużyn.

Trzymajcie kciuki za ich start w zawodach rejonowych.


Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-lodowego

Uczniowie klas mundurowych naszego liceum pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego mieli okazję uczestniczyć 06 marca 2019 roku w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa wodno-lodowego, które przeprowadzili funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej wspólnie z ratownikami WOPR-u korzystając z aury zimowej.

Ćwiczenia zorganizowano na zbiorniku wodnym „Pogoria III”, gdzie strażacy doskonalili się w zakresie bezpieczeństwa prowadzenia działań ratowniczych na obszarach zalodzonych. Ćwiczenia miały formę teoretyczną oraz praktyczną i obejmowały:

 • Zasady i techniki ewakuowania osób poszkodowanych z przerębla,
 • Zasady i techniki wykorzystywania sprzętu podczas działań na akwenach zalodzonych,
 • Wyposażenie ratownika lodowego,
 • Akcje ratownicze na lodzie przy użyciu sprzętu przygodnego oraz profesjonalnego.

To kolejne doświadczenie praktyczne w zakresie ratownictwa wodno-lodowego wzbogaciło wiedzę i umiejętności naszych uczniów w temacie: ewakuacji osoby ratowanej z przerębla i bezpieczne przetransportowanie jej poza strefę zagrożenia oraz poszerzyło wiedzę w kwestii przebywania na lodzie, poruszania się po lodzie o różnej grubości i samoratowania się.

Ratownicy przypomnieli również procedury postępowania z osobami przebywającymi w zimnej wodzie i stanie hipotermii.


Spotkania psychologiczne w Strefie Młodzieży na Uniwersytecie SWPS

Uczniowie klasy I c mieli okazję wziąć udział w spotkaniu psychologicznym na temat „Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania”, które prowadził Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Podczas spotkania prowadzący starał się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak odróżnić zwykłego doła od depresji? Czy ludzie, którzy grożą samobójstwem rzeczywiście  je popełniają? Na co zwracać uwagę, gdy nasi bliscy przeżywają trudne chwile? Co tak naprawdę oznacza samookaleczanie? Ponadto rozmawiali o symptomach depresji młodzieżowej i dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy.

Coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia nastroju. Niestety problem jest często bagatelizowany, tłumaczy się dziwne zachowania dziecka, buntem okresu dorastania. Nastolatki same nie rozumieją co się z nimi dzieje. Dla polepszenia swojego nastroju sięgają po różnego rodzaju środki psychoaktywne czy alkohol. W skrajnej sytuacji młodzież samookalecza się czy podejmuje próby samobójcze. Osobami, które najczęściej pierwsze zauważają, że dzieje się coś złego są ich rówieśnicy. Celem spotkania było dostarczenie wiedzy o tym, kiedy i w jaki sposób mogą reagować, gdy widzą, że z ich bliskimi dzieje się coś złego.


„Fizyka w kryminalistyce i w wojsku”

06.12.2018 roku klasa I a policyjna i I b wojskowa uczestniczyły w zajęciach „Fizyka w kryminalistyce i w wojsku” w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie


Zdrowych, wesołych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia.
Niech będą one okazją do zadumy,
ale i radości z rodzinnego spotkania.
Niech przyniosą wytchnienie
od codziennych zmagań i trosk.
Oby magia Bożego Narodzenia
przetrwała w nas jak najdłużej!


Jasełka 2018

Tradycją naszej szkoły są coroczne Jasełka. Licealiści swoim występem podbili serca publiczności i wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Radosny śpiew kolęd uświadomił, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Była to wspaniała okazja do złożenia życzeń. Po Jasełkach, w świątecznym nastroju, odbyły się klasowe spotkania wigilijne.


Uroczystość wręczenia Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Plutonowy  Dawid Czepielewicz uczeń klasy III A.


ŚWIĘTO JĘZYKÓW OBCYCH

W tym roku 10 grudnia w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Uczniowie brali udział w konkursach realioznawczych i oglądali prezentacje multimedialne. Uczestniczyli też w spotkaniu z muzyką filmową i jej twórcami z różnych krajów świata. Ostatnim wydarzeniem tego dnia były pokazy musztry paradnej, przygotowane przez klasy mundurowe, podczas których komendy wydawano w językach obcych.

Klasy II liceum oraz klasy III gimnazjum przygotowali prezentacje oraz quiz z okazji Dnia Języków Obcych. Przedstawili projekty „Dlaczego warto odwiedzić Włochy” oraz „Hiszpania i Kraje Hiszpańskojęzyczne”. Uczniowie klas licealnych brali udział w konkursie odpowiadając na pytania dotyczące krajów, których języków się uczą. Zwycięska klasa została nagrodzona szóstkami z języka obcego.


Zajęcia z pielęgniarstwa

15 listopada 2018 r. uczniowie klas I c i II c o profilu biologiczno-chemicznym, uczestniczyli w zajęciach z pielęgniarstwa w WSPS w Dąbrowie Górniczej.

       


 OBCHODY 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

11 listopada 2018 r. klasy pierwsze o profilu mundurowym uczestniczyły w obchodach 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po mszy świętej w Bazylice Pw.  NMP Anielskiej Pani młodzież wraz z wiernymi i zaproszonymi gośćmi przeszła szykiem na plac pod Pałacem Kultury Zagłębia i tam zaprezentowała musztrę paradną.


Urodziny Niepodległej – Kochamy Cię Polsko!

 

 9 listopada 2018 r. świętowaliśmy urodziny Niepodległej Polski.

Było radośnie, wesoło i patriotycznie. W ciągu 100 lat od odzyskania niepodległości Polska się zmieniła, zmieniło się Jej miejsce w świecie i Europie. Zmieniliśmy się My – Jej Obywatele. Pokazaliśmy, że na patriotyzm, polskość, wolność można też spojrzeć z innej perspektywy. Można o patriotyzmie, wolności, polskości mówić swoim głosem, słowami Nam bliskimi, prostymi i zrozumiałymi.

Nasza Jubilatka otrzymała prezenty muzyczne od każdej z klas oraz ogrom życzeń pisanych w ramach szkolnej akcji ,,Życzenia dla Niepodległej Polski’’. Prezentujemy te, które Nas wyjątkowo ujęły swoją treścią.

Byś cieszyła się spokojnymi porankami.
Byś zasypiała bez obawy o jutro.
Byś już nigdy nie czuła smaku przelanej krwi,
Nie słyszała szlochu pokrzywdzonych
A zawsze czuła dumę z siły którą posiadasz.

Weronika III b

          Droga Polsko! Z okazji Twojego święta życzę Ci wszystkiego, co najlepsze, dużo zdrowia, abyś nigdy nie zginęła, żeby wszyscy Polacy byli dobrzy, dbali o nasz naród i go pielęgnowali. Życzę Ci, aby już nigdy nie trzeba było walczyć o Twoją niepodległość. Pięknie rozwijaj się, bądź wzorem ładu, porządku i dobrobytu, miejscem życia, szczęścia, uśmiechu oraz radości.

                                                                                                                                                              Natalia II b

         Najdroższa Polsko, życzę Ci przede wszystkim byś mogła trwać w pokoju. Byś mogła być dalej dumna ze swych dzieci, które już nie muszą przelewać za Ciebie krwi, ale których sercu wciąż pali się płomień żywej miłości do Ciebie. Życzę Ci roztropnych, mądrych przywódców, którzy podejmując każde przedsięwzięcie będą mieli na celu Twoje dobro. Życzę ci aby nikt nie zapominał o Twojej historii, a tym bardziej nie próbował jej przekłamywać. Byś trwała i wzrastała dalej i była drogocenną pełną w oczach i sercach świata.

                                                                                                                                       Laura IIIb

Niepodległa Polsko! Życzę Ci dużo siły w walce z wszelkimi trudnościami oraz uczciwych Polaków, zarówno wśród rządzących, jak i rządzonych! Sto lat i dumy z porządnych obywateli.                                                                                                                                             autor nieznany

 


NOWE DOŚWIADCZENIA UCZNIÓW KLAS MUNDUROWYCH

Uczniowie klasy II w ramach realizacji dodatkowego przedmiotu elementy ratownictwa medycznego 06 listopada 2018 uczestniczyli jako pozoranci w symulowanej akcji wypadku masowego. Poprzez bezpośredni udział i obserwację działań ratowniczych doskonalili swoje umiejętności w zakresie pierwszej pomocy.
Ćwiczenia pokazowe symulowanej akcji wypadku masowego zostały przeprowadzone w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej przez Ratowników Medycznych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz przy współpracy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.

więcej


KU CZCI POLEGŁYM

30 października klasa I a – profil policyjny odwiedziła pomnik upamiętniający rozstrzelanie policjantów z Dąbrowy Górniczej przez Sowietów wiosną 1940 roku. Pod pomnikiem zostały zapalone znicze, a pamięć poległych uczczono minutą ciszy.

więcej


Z WIZYTĄ W TEATRZE

    „Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki” – to spektakl Teatru Śląskiego o bohaterze opowiedziany przede wszystkim utworami muzycznymi.

Tytuł sugeruje, że rzecz będzie o przeszłości, ale nic bardziej mylnego – to co było, nieustannie miesza się z teraźniejszością – zamykanie kopalń na Śląsku, aktualna polityka państwa i wszystkie problemy, które są bliskie każdemu współczesnemu człowiekowi. Jest oczywiście mowa o śmierci Korfantego, ale aktorzy mówią również w imieniu „naszych” bezrobotnych, samotnych matek czy nauczycieli.

Melodie śpiewanych piosenek „wpadały w ucho”, a dekoracja, choć skromna, przykuwała nasz wzrok.

To kolejne przedstawienie naszego teatru, które bardzo nam się podobało i na pewno chętnie ponownie będziemy tam gościć.

                                                                                                                  uczniowie II C


MISTRZOSTWA  DĄBROWY  GÓRNICZEJ W  BADMINTONIE
DZIEWCZĄT  I CHŁOPCÓW

Reprezentacja naszej szkoły pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko uczestniczyła 15 października 2018 r. w Miejskich  Zawodach w Badmintonie dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych. W Mistrzostwach Dąbrowy Górniczej brało udział siedem dąbrowskich szkół.

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy wywalczyli IV miejsce w mieście. GRATULUJEMY !!!

więcej


SZKOLENIE KADETÓW III LO

       W trzeci czwartek każdego miesiąca uczniowie II klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa z Dąbrowy Górniczej w ramach realizacji II edycji Pilotażowego Programu Wspierania Szkół Ponadgimnazjalnych Prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych szkolą się na terenie 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

więcej


AKCJA BICIA REKORDU W JEDNOCZESNYM PROWADZENIU

RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO – ODDECHOWEJ

         W poniedziałek 16 października 2018r. w samo południe, w całej Polsce bity był rekord w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Do akcji włączyli się również uczniowie III LO. Tego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

W Dąbrowie Górniczej akcja odbyła się w hali Widowiskowo – Sportowej „Centrum”, gdzie od godz.12.00 do 12.30 bity był ten rekord. Nasi uczniowie klas mundurowych dzielnie pomagali ratownikom medycznym w przeprowadzeniu tej akcji, jak również sami uczestniczyli w biciu rekordu.

więcej

            


 ŚLUBOWANIE KLAS MUNDUROWYCH 13 x 2018

     13 października 2018 r. pierwsze klasy o profilu mundurowym przystąpiły do ślubowania.  Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Bazylice pw. NMP Anielskiej, po której uczniowie naszego liceum zaprezentowali program artystyczny. Po zakończonej  mszy młodzież w asyście orkiestry kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej w Katowicach przeszła krokiem defiladowym  na plac w Parku im. Józefa Hallera. Tam ślubowanie uczniów kasy I a –  profil policyjny oraz I b – profil wojskowy przyjął dyrektor szkoły. Uroczystość naszą zaszczycili rodzice, zaproszeni goście –  przedstawiciele władz państwowych, lokalnych, kościelnych oraz służb mundurowych różnego szczebla.

więcej

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLASY IC

12 października spotkaliśmy się z okazji Święta Edukacji Narodowej oraz Ślubowania klasy humanistyczno-przyrodniczej. Uczniowie klasy I c stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej. Mamy nadzieję, że lata spędzone tutaj będą zawsze wspominać jako jeden z najpiękniejszych okresów w swoim życiu.

W tym szczególnym dniu przedstawiciele Samorządów Uczniowskich naszego zespołu skierowali pod adresem wszystkich nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji wiele pełnych ciepła i życzliwości słów, dziękując im za trudną pracę, wyrozumiałość i cierpliwość, oraz życząc dużo wytrwałości w spełnianiu swoich marzeń, sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu każdego dnia…

więcej

 


REJONOWE ZAWODY

W TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT  I CHŁOPCÓW

Reprezentacja dziewcząt i chłopców naszej szkoły po wywalczonym awansie do zawodów rejonowych zmierzyła się z zawodnikami z Będzina i Czeladzi.

Klaudia Solarz i Natalia Wielińska dzielnie walczyły o trzecie miejsce, ale ostatecznie uplasowały się na IV miejscu w rejonie.  

Kacper Szczodrowski i Karol Pieczyrak w walce o I miejsce ulegli reprezentacji TZN –u. Drugie miejsce w rejonie dla naszej reprezentacji to też duże wyróżnienie. GRATULUJEMY !!!

więcej

 


MISTRZOSTWA  DĄBROWY  GÓRNICZEJ

W  TENISIE STOŁOWYM  DZIEWCZĄT  I CHŁOPCÓW

Reprezentacja naszej szkoły pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Violetty Ziółko uczestniczyła 10 października 2018 r. w Miejskich  Zawodach w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych. W Mistrzostwach Dąbrowy Górniczej brało udział siedem dąbrowskich szkół.

Zarówno dziewczęta jak i chłopcy wywalczyli  III miejsce w mieście i tym samym awansowali również do rejonowych zawodów sportowych. GRATULUJEMY !!!

więcej


SZCZAWNICA-PORONIN-ZAKOPANE

WYCIECZKA KLASY II C ORAZ I C

Pieniny przywitały nas przepięknym widokiem gór skąpanych w słońcu i mieniących się wszystkimi barwami jesieni – spacer po Szczawnicy, wizyta w Niedzicy (zamek, zapora) po stokroć zwróciły trudy przeżycia 4 godzin w autokarze. A wieczorem, już w Poroninie, dyskoteka.

Drugi dzień to przede wszystkim wjazd kolejką na Butorowy Wierch i doskonała zabawa na Gubałówce – mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności w paintballu, co czyniliśmy z wielkim zaangażowaniem – bo przecież zabawa zabawą, ale zwycięstwo też jest ważne. Wizyta w zakopiańskiej papugarni to też gratka dla wszystkich miłośników w tych ptaków (nie tylko).

więcej

 


ROCZNICA PODPISANIA POROZUMIEŃ KATOWICKICH

W dniu 11.09.2018r. w Dąbrowie Górniczej odbyły się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Katowickich. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej, podczas której szansę na pokazanie swoich umiejętności artystycznych mieli uczniowie III LO.

W trakcie uroczystości pod Pomnikiem Porozumień Katowickich posadzono „Dąb Wolności”, jeden ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po tym uroczystym złożeniu kwiatów zgromadzeni mieli okazję wysłuchać przemówień m.in. wojewody śląski Jarosława Wieczorka, prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz sygnatariuszy Porozumienia Katowickiego: Andrzeja Rozpłochowskiego, Jacka Jagiełki i Zbigniewa Kupisiewicza, a także przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy, z którym naszym uczniom udało się zamienić parę słów w krótkim wywiadzie.

Pan Piotr Duda powiedział m.in. „…cieszy mnie też to, że jest młodzież taka jak Wy, to naprawdę jest dla mnie jak miód na serce, bo to Wy będziecie przejmować tę pałeczkę w przyszłości i przekazywać naszą historię, dzięki której obchodzimy 100-lecie niepodległości. Wrażenia artystyczne wspaniałe, bardzo mnie cieszy Wasza inicjatywa, że chcecie, że dobór pieśni był odpowiedni. To dla mnie bardzo ważne, że to nie występują artyści zawodowi, tylko Wy, licealiści, podejmujecie się tego i w sposób artystyczny przybliżacie nam naszą najnowszą historię.”


ODDALI HOŁD POLICJANTOM – OFIAROM NKWD

W niedzielę 16 września 2018 r. odbyły się uroczystości upamiętniające polskich policjantów pomordowanych przez NKWD.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00  nabożeństwem celebrowanym przez ks. kan. ppor. Andrzeja Stasiaka – Proboszcza i Kustosza Parafii i kapelana dąbrowskiej policji. Po nabożeństwie z udziałem policyjnej kompani honorowej i orkiestry na Placu Wolności odbyła się kolejna cześć upamiętniająca Policjantów Polskiej Policji Państwowej bestialsko pomordowanych przez NKWD. W uroczystościach licznie uczestniczyli policjanci dąbrowskiego garnizonu, na czele z Komendantem Miejskim Policji w Dąbrowie Górniczej insp. Arturem Klimkiem oraz nadkom. Rafałem Stańko – I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji. Hołd pomordowanym 78 lat temu przodkom oddali zaproszeni goście – parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele dąbrowskich przedsiębiorstw i organizacji, a także nasi uczniowie z klas mundurowych, którzy przygotowali  patriotyczne przedstawienie oraz mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego.


W ODDZIALE PREWENCJI POLICJI W KATOWICACH

14 września 2018 r. uczniowie klasy pierwszej o profilu policyjnym odwiedzili Oddział Prewencji Policji w Katowicach. Kadeci z bliska przyjrzeli się pracy policjantów, antyterrorystów oraz żołnierzy WP. Młodzież miała możliwość zapoznania się ze sprzętem, którym dysponują polskie służby mundurowe oraz przećwiczenia zachowań w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Możliwość nałożenia na siebie pełnego ekwipunku desantu lotnictwa i antyterrorysty, przejazd radiowozem na sygnale, czy wizyta w czołgu dostarczyły kadetom niezwykłych wrażeń.


SZKOLNE, NARODOWE CZYTANIE

            Dnia 10 września 2018 r. w naszej szkole odbyło się Szkolne Czytanie, które było częścią ogólnopolskiego projektu – Narodowe Czytanie. Honorowy Patronat nad akcją objął Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą do Narodowego Czytania zostało wybrane „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – utwór, który mówi o marzeniach, tęsknocie, rozczarowaniach związanych z niepodległą ojczyzną, jest pytaniem o kształt niepodległej ojczyzny.

W klimat okresu XX-lecia międzywojennego wprowadziła Nas piosenka „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie z klas Ic, IIc, IIIb czytali wybrane fragmenty utworu. Podkład muzyczny stanowiła muzyka polskiego kompozytora Włodka Pawlika. Punktem kulminacyjnym Szkolnego Czytania było wysłuchanie piosenki Czesława Niemena ,,Nim przyjdzie wiosna” – pamiętajmy, że po każdym Przedwiośniu przychodzi Wiosna. Na przyniesionych egzemplarzach „Przedwiośnia” złożono okolicznościową pieczęć wydaną z okazji Narodowego Czytania. Wspólne czytanie dostarczyło Nam niezapomnianych wzruszeń, było okazją do refleksji nad istotną wartością w życiu człowieka jaką jest WOLNOŚĆ.