gimnazjum

Historyczno – przyrodnicza wycieczka

9 listopada klasy II a, II b i III c odwiedziły Muzeum Zamkowe w Pszczynie, które znalazło się na liście „7 Cudów Architektury Województwa Śląskiego”. Z dużym zainteresowaniem i podziwem oglądaliśmy wspaniałe wnętrza z oryginalnymi dekoracjami, przepięknie zdobionymi meblami, zegarami, lustrami i naczyniami. I te wykwintne żyrandole – w każdym pomieszczeniu inny!

Mało kto wie, że zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki można spotkać… żubra. Taką możliwość dało nam odwiedzenie Zagrody Żubrów, gdzie oprócz tego największego ssaka w Europie mogliśmy jeszcze zobaczyć jeszcze inne zwierzaki. Wszystkie urocze i niezwykle gościnne. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po Rynku i słodkim deserem.

Super trasa, dużo wrażeń, miła atmosfera i ekstra uczestnicy, tak można w skrócie podsumować tę naszą jesienną wyprawę.

Dnia 26 października odbył się X Międzypowiatowy Konkurs „Matematyczny Młody Europejczyk”. Celem konkursu była popularyzacja matematyki, a zadania konkursowe dotyczyły częściowo podróży po krajach Unii Europejskiej.

Naszą szkołę reprezentowała Ania Tarchalska z klasy III c, która uzyskała tytuł finalisty tego konkursu.

Gratulujemy Ani i życzymy dalszych sukcesów!

Z fizyką za pan brat

Uczniowie klas III b i IIIc uczestniczyli w pokazach i wykładach w Instytucie Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego Spotkania w ramach Osobliwości Świata Fizyki organizowane są przez Pracownię Dydaktyki Fizyki UŚ już od 1984 roku. Ich tematyka związana jest z programem szkolnym. W tym roku uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów: „Elektromagnetyzm wokół nas”, „Fizyka na wakacjach”, „Ciepło, zimno, gorąco, mróz!”.