Klasa humanistyczna / biologiczno-chemiczna 2018

Nauka przez doświadczenie

Klasa I c i II c o profilu biologiczni- chemicznym na zajęciach w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska na Politechnice Śląskiej.

Spotkania psychologiczne w Strefie Młodzieży na Uniwersytecie SWPS

Uczniowie klasy I c mieli okazję wziąć udział w spotkaniu psychologicznym na temat „Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania”, które prowadził Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Podczas spotkania prowadzący starał się odpowiedzieć na następujące pytania: Jak odróżnić zwykłego doła od depresji? Czy ludzie, którzy grożą samobójstwem rzeczywiście  je popełniają? Na co zwracać uwagę, gdy nasi bliscy przeżywają trudne chwile? Co tak naprawdę oznacza samookaleczanie? Ponadto rozmawiali o symptomach depresji młodzieżowej i dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy.

Coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia nastroju. Niestety problem jest często bagatelizowany, tłumaczy się dziwne zachowania dziecka, buntem okresu dorastania. Nastolatki same nie rozumieją co się z nimi dzieje. Dla polepszenia swojego nastroju sięgają po różnego rodzaju środki psychoaktywne czy alkohol. W skrajnej sytuacji młodzież samookalecza się czy podejmuje próby samobójcze. Osobami, które najczęściej pierwsze zauważają, że dzieje się coś złego są ich rówieśnicy. Celem spotkania było dostarczenie wiedzy o tym, kiedy i w jaki sposób mogą reagować, gdy widzą, że z ich bliskimi dzieje się coś złego.

15 listopada 2018 r. uczniowie klas I c i II c o profilu biologiczno-chemicznym, uczestniczyli w zajęciach z pielęgniarstwa w WSPS w Dąbrowie Górniczej.

26 września 2018 r. uczniowie z klas Ic i IIc o profilu biologiczno – chemicznym uczestniczyli w wykładach i warsztatach na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach

Szczawnica-Poronin-Zakopane

Wycieczka wcale nie zapowiadała się atrakcyjnie – zimno, deszczowo, ponuro….

Ale jakież było nasze zaskoczenie, gdy jechaliśmy już na „zakopianką” i pojawiło się piękne słoneczko, które na dodatek cudownie ogrzewało nasze spragnione przygód i zabawy serduszka: )

Pieniny przywitały nas przepięknym widokiem gór skąpanych w słońcu i mieniących się wszystkimi barwami jesieni – spacer po Szczawnicy, wizyta w Niedzicy (zamek, zapora) po stokroć zwróciły trudy przeżycia 4 godzin w autokarze. A wieczorem, już w Poroninie, dyskoteka.

Drugi dzień to przede wszystkim wjazd kolejką na Butorowy Wierch i doskonała zabawa na Gubałówce – mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności w paintballu, co czyniliśmy z wielkim zaangażowaniem – bo przecież zabawa zabawą, ale zwycięstwo też jest ważne.

Wizyta w zakopiańskiej papugarni to też gratka dla wszystkich miłośników w tych ptaków (nie tylko).

Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze kilka atrakcyjnych wycieczek.: )

kl. Ic i IIc

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLASY IC

12 października spotkaliśmy się z okazji Święta Edukacji Narodowej oraz Ślubowania klasy humanistyczno-przyrodniczej. Uczniowie klasy I c stali się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej. Mamy nadzieję, że lata spędzone tutaj będą zawsze wspominać jako jeden z najpiękniejszych okresów w swoim życiu.

W tym szczególnym dniu przedstawiciele Samorządów Uczniowskich naszego zespołu skierowali pod adresem wszystkich nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji wiele pełnych ciepła i życzliwości słów, dziękując im za trudną pracę, wyrozumiałość i cierpliwość, oraz życząc dużo wytrwałości w spełnianiu swoich marzeń, sukcesów zawodowych, jak również uśmiechu każdego dnia…

Życzenia, piosenki w wykonaniu Julki, Patrycji i Natalii przy akompaniamencie Martyny i Dominiki oraz program artystyczny opracowany przez uczniów klasy II c wpłynęły na miłą i niepowtarzalną atmosferę w tym uroczystym dniu.

Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem pomysłowości uczniów naszego zespołu!!! Tak trzymać!!!