Klasa wojskowa

Stoisz przed dylematem wyboru szkoły średniej i zastanawiasz się kim w życiu będę?

Odpowiedź! – rozpocznij naukę w klasie wojskowej a rozwiązania przyjdą same!

III LO im. Generała Władysława Andersa jest jedyną szkołą w regionie zagłębiowskim, która prowadzi klasy mundurowe objęte programem Ministerstwa Obrony Narodowej.

CZEKAMY NA CIEBIE !!!

Uczniowie w klasie wojskowej będą realizowali innowację pedagogiczną o charakterze organizacyjnym tj:

– dodatkowy przedmiot edukacja wojskowa

– zwiększoną liczbę godzin wychowania fizycznego

– bezpłatne wyjazdy do partnerskiej Jednostki Wojskowej na szkolenia o charakterze bojowym i taktycznym

– raz w roku bezpłatny wyjazd na kilkudniowy obóz szkoleniowy ( jednostka wojskowa lub poligon) wskazany przez MON

– od klasy I dodatkowy przedmiot elementy ratownictwa medycznego z możliwością zdobycia certyfikatu KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy).

To klasa dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, chcą wykonywać wyjątkowy zawód i chcą mieć stałe zatrudnienie.

Mogą również kontynuować naukę na studiach wojskowych:

Wojskowa Akademia Techniczna

Akademia Wojsk Lądowych

Akademia Sił Powietrznych

Akademia Marynarki Wojennej

Wojskowo-Lekarski Uniwersytet Medyczny

Po ukończeniu szkoły uczniowie mogą rozpocząć przygodę z wojskiem.

W służbie przygotowawczej

W służbie zawodowej

W Narodowych Silach Rezerwowych

W Obronie Terytorialnej Kraju

W tej klasie będzie realizowany program kształcenia liceum ogólnokształcącego.

Przedmioty rozszerzone:

• język angielski
  • geografia
  • historia

Języki obce:

• język angielski
  • do wyboru: język  niemiecki, język  hiszpański, język włoski, język rosyjski

Przedmioty dodatkowe:

• przysposobienie wojskowe
  • ratownictwo medyczne

W ramach realizacji przedmiotów dodatkowych każdy uczeń będzie miał możliwość uzyskania certyfikatów potwierdzających  zdobyte wiadomości i umiejętności oraz dających dodatkowe punkty na egzaminach na studia.

Planowane są obozy sprawnościowe:
– szkoleniowo – kondycyjne
– szkoleniowe z elementami taktyki zielonej, czarnej i czerwonej

W klasie wojskowej zajęcia ogólne prowadzą pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem, a zajęcia specjalistyczne (przysposobienie wojskowe)  oficerowie Wojska Polskiego.

Uzupełnieniem edukacji dla bezpieczeństwa są zajęcia z ratownictwa medycznego, strzelectwa sportowego, samoobrony, manewry wojskowe z udziałem instruktorów pracujących   na co dzień z żołnierzami.

Zmodyfikowany program wychowania fizycznego uwzględnia kryteria egzaminu wstępnego do szkół podoficerskich.

Oddział wojskowy będzie objęty patronatem:

• Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego w Krakowie
  • Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie,
  • Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej,
  • Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej
  • Jednostki Wojsk Rakietowych w Bytomiu

Dzięki powyższym patronatom kadeci będą mogli nie tylko ćwiczyć na obiektach szkoleniowych jednostki wojskowej, ale również korzystać ze specjalistycznego sprzętu używanego przez Wojsko Polskie.

Będziemy Służyć Niepodległej!