Klasy pożarnicze

Warsztaty specjalistyczne w Komendzie Miejskiej
Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej

W dniu 17 grudnia 2019 r.  klasy pożarnicze w ramach zajęć praktycznych z przedmiotu „Edukacja pożarnicza” wzięły udział w cyklicznych warsztatach specjalistycznych na terenie Komendy Miejskiej PSP pod opieką nauczyciela przedmiotu Roberta Husarza.

Tematem spotkania było udzielanie pomocy osobom nieprzytomnym z zatrzymanym oddechem w ramach Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej i przećwiczenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na specjalistycznych fantomach.

Uczniowie poznali takie elementy RKO jak:
– umiejętność oceny zagrożenia dla ratownika – (dbałość o swoje bezpieczeństwo),
– ocena stanu przytomności osoby poszkodowanej,
– sposoby udrożnienia dróg oddechowych,
– wezwanie pomocy medycznej,
– wykonywanie pośredniego masażu serca przez uciskanie klatki piersiowej,
– zastosowanie automatycznego defibrylatora – AED.

Fachowego instruktarzu udzielił ratownik medyczny mł. asp. Dawid Plutka, za co serdecznie dziękujemy.

Gra terenowa – POGORIA III

W sobotę 07 grudnia 2019 roku uczniowie z klas ratowniczo-medycznych i pożarniczych brali udział w grze terenowej, przygotowanej przez nauczyciela ratownictwa medycznego przy współpracy ratowników z OSP „Śródmieście”.

Trzyosobowe zespoły wg otrzymanej mapki na wyznaczonych punktach wykonywały zadania praktyczne oraz teoretyczne z zakresu pierwszej pomocy. Zawodnicy gry terenowej zmagali się na przygotowanych pozoracyjnych stacjach z poszkodowanym nieprzytomnym, pogryzionym przez psa oraz poszkodowanym nieoddychającym wyciągniętym z wody.

Uczniowie biorąc udział w takiej formie zajęć zdobywają umiejętności praktyczne, uczą się właściwych zachowań podczas prowadzonych akcji ratowniczych jak również współpracy i komunikacji w zespole.

Podsumowanie zadań, wręczenie dyplomów i symbolicznych nagród odbyło się przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek.

Wielkie podziękowania dla pozorantów z klasy III a i absolwentów III LO.

WARSZTATY  W KOMENDZIE MIEJSKIEJ PAŃSTWOWEJ
STRAŻY POŻARNEJ W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

We wtorek 26 listopada 2019 roku w ramach zajęć z ratownictwa medycznego i edukacji pożarniczej klasy pierwsze ratowniczo-medyczne i pożarnicze uczestniczyły w specjalistycznych zajęciach warsztatowych w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej pod opieką nauczycieli Violetty Ziółko i Roberta Husarza.

Celem warsztatów było:

– zapoznanie się z  funkcjonowaniem i strukturami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej,
– poznanie specjalistycznego wyposażenia jednostek ratowniczo – gaśniczych, ratownictwa drogowego oraz wodnego,
– zapoznanie się z pacą dyspozytora przyjmującego zgłoszenia zdarzeń,
– poznanie pracy ratownika strażaka,
– poznanie sprzętu ochrony indywidualnej strażaka, umundurowania specjalnego i wyposażenia osobistego.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zajęcia strażakom jak i dowódcy jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.

Klasy pożarnicze na poligonie

Na terenie Ośrodka Euro Camping Błędów w dniach 24 i 25 października odbył się poligon uczniów klas pierwszych ratowniczo-medycznych i pożarniczych. Mieli oni okazję uczestniczyć w zajęciach programowych prowadzonych przez funkcjonariuszy straży pożarnej, ratowników i przedstawicieli grupy poszukiwawczo- ratowniczej przy OSP Okradzionów.

Uczniowie poznali rodzaje środków gaśniczych i mechanizmy ich działania oraz podręczny sprzęt gaśniczy. Rozwijali linie wężowe i zajmowali stanowiska gaśnicze oraz operowali prądami gaśniczymi. Nauczyli się prawidłowego zachowania w przypadku powstania pożaru    i innych zagrożeń oraz poznali właściwe procedury działań ratowniczych.

Grupa Ratownictwa-Medycznego z OSP Dąbrowa Górnicza OSP Śródmieście przeprowadziła pokaz pierwszej pomocy poszkodowanego urazowego.

Uczniowie na ćwiczeniach praktycznych transportowali poszkodowanych z miejsca zagrożenia, w akcjach symulowanych u poszkodowanych z nagłym zatrzymaniem krążenia wykonywali  RKO i używali AED. Poznali wyposażenie karetki pogotowia i nauczyli się stabilizować odcinek szyjny kręgosłupa poprzez zakładanie kołnierza ortopedycznego.

Wysłuchali wykładu na temat działania grup poszukiwawczo-ratowniczych, szkolenia psa ratowniczego oraz w godzinach wieczornych zobaczyli na żywo trening psa ratownika.

Nie zabrakło musztry, zabaw integracyjnych przy ognisku, śpiewu i warty nocnej.

Mimo bardzo wymagających zajęć uczniowie wykazali się hartem ducha i dużym zaangażowaniem.

W dniu 20 września 2019 roku uczniowie klas pierwszych ratowniczo-pożarniczych oraz uczniowie klas III z rozszerzoną fizyką uczestniczyli w pokazie eksperymentów na temat: „ Pod napięciem” oraz „Ogień-wróg czy przyjaciel?” na Wydziale Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego