Harmonogram pracy psychologa  szkolnego w roku szkolnym 2018/2019

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
Katarzyna Golińska 8:00-13:30

10:15 – 15:15 8:00 – 13:30 12.15 – 15:15 12.15- 15:15

Drogi Uczniu,
Zwróć się do psychologa szkolnego, jeśli zgadzasz się z jednym lub większą liczbą stwierdzeń znajdujących się poniżej:

Kontakty interpersonalne – rówieśnicy:

• moje relacje z ludźmi mnie nie satysfakcjonują,
  • źle się czuję w swojej klasie,
  • popadam w liczne konflikty z innymi uczniami,
  • bywam ofiarą agresji słownej i fizycznej,
  • doskwiera mi samotność w grupie,
  • nie wiem jak pomóc komuś, kto tej pomocy potrzebuje,

Sytuacja szkolna – stres:

• mam kłopoty z koncentracją, nie potrafię się skupić na nauce,
  • nie radzę sobie z nauką,
  • unikam szkoły, wagaruję,
  • brak mi motywacji i umiejętności organizowania czasu na naukę
  • czuję paraliżujący lęk przed sprawdzianem, odpowiedzią,
  • unikam określonych przedmiotów, nauczycieli,

Nastrój – emocje:

• często bez przyczyny jestem smutny, zdołowany,
  • mam czarne myśli,
  • nie panuję nad emocjami, łatwo wpadam w złość, wybucham,
  • duszę w sobie emocje, nie potrafię się nikomu zwierzyć,

Relacje z rodzicami, opiekunami, nauczycielami:

• myślę, że nie mogę na nikogo liczyć,
  • mam poczucie krzywdy,
  • myślę, że nie rozumieją mnie, potrafią tylko wymagać,
  • wciąż się kłócimy,

Zachowania ryzykowne:

• nie umiem się przeciwstawić presji rówieśników
  • wpadłaś/ wpadłeś w towarzystwo, które robi rzeczy, które Ci się nie podobają
  • próbowałam/próbowałem stosować substancje psychoaktywne

Zainteresowania:

• interesuję się psychologią
  • chcę porozmawiać o swoich planach życiowych
  • chcę się z kimś podzielić swoim sukcesem

Lub gdy po prostu chcesz porozmawiać:)

Drodzy Rodzice,

Psycholog szkolny wspomaga rodziców/opiekunów m.in. w zakresie:

• problemów okresu dorastania,
  • radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dziecka,
  • problemów z nauką dziecka oraz konfliktach szkolnych,
  • problemu stosowania używek, zagrożenia uzależnieniem,
  • zdrowia psychicznego dziecka i rodziny,
  • porad dotyczących instytucji świadczących pomoc dziecku i rodzinie, a także placówek specjalistycznych (diagnostycznych i leczących)

Psycholog pomoże także, gdy chcecie Państwo lepiej zrozumieć swoje dziecko, polepszyć kontakt z nim i umieć wspierać je w trudnym okresie dorastania.

Współpraca pomiędzy
III LO im. gen. Władysława Andersa oraz SWPS Uniwersytetem Humanistyczno-społecznym

29 listopada 2016 roku nastąpiło oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy III Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Andersa
oraz SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym w Katowicach.
W ramach tej współpracy uczniowie naszej szkoły uczestniczą w:

• STREFIE MŁODZIEŻY

Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie profilaktyczno-edukacyjne, którego celem jest wspieranie rozwoju młodych ludzi w wieku licealnym.
Strefa Młodzieży to cykliczne spotkania z uczniami, podczas których wykładowcy i studenci Uniwersytetu SWPS dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Wątpliwości okresu dojrzewania rozwiewają spotkania psychologiczne z Michałem Pozdałem – seksuologiem, psychoterapeutą. Bez bagatelizowania, w przyjaznej atmosferze dyskutujemy na tematy związane z zaburzeniami odżywiania, depresją, czy lękiem, ale i cielesnością, seksualnością.Ponadto studenci oraz wykładowcy Uniwersytetu SWPS przeprowadzają warsztaty z praktycznego zastosowania psychologii w życiu codziennym – jak zarządzać czasem, jak radzić sobie ze stresem maturalnym, w jaki sposób efektywnie się uczyć itd.

• DNIACH Z PSYCHOKRYMINALISTYKĄ

Czy śladem kryminalistycznym może być guzik albo ślad po pocałunku? Jak odtworzyć tok myślenia przestępcy i odwzorować miejsce zbrodni? Na czym właściwie polega profilowanie? Jakie są najskuteczniejsze metody wykrywania kłamstw w psychologii sądowej? Na te i inne pytania szukają  odpowiedzi uczniowie naszej szkoły podczas praktycznych warsztatów i ciekawych wykładów organizowanych w  ramach Dni z psychokryminalistyką na Uniwersytecie SWPS w Katowicach .  Uczestnicy mają okazję wziąć udział w zajęciach, które pokazują praktyczny wymiar studiowania psychokryminalistyki.

• DNIU Z PSYCHOLOGIĄ

Dzień z psychologią to wydarzenie przygotowane z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych, którzy interesują się psychologią i chcą bliżej zapoznać się z tą dziedziną nauki. Uczniowie podczas wykładów i warsztatów poznają praktyczne zastosowanie psychologii w różnych aspektach codziennego życia, a także dowiadują się  więcej na temat studiowania psychologii i możliwości  jakie daje ukończenie tego kierunku studiów. Biorą udział w warsztatach, które pomagają im lepiej poznać siebie , swoje zasoby a także sposoby własnego rozwoju i samodoskonalenia.